Home Zdrowie Zwierzęta domowe w czasie epidemii
Zwierzęta domowe w czasie epidemii

Zwierzęta domowe w czasie epidemii

0

Odkażanie środkami dezynfekcyjnymi lub detergentami może powodować zatrucia u psów i kotów, a intensywna dezynfekcja rąk przez właścicieli preparatami na bazie alkoholu wywoływać podrażnienia skóry i oczu u zwierząt – przestrzegają weterynarze. Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że zwierzęta domowe mogą zachorować na COVID-19 lub przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa, uspokaja Światowa Organizacja Zdrowia. O zaleceniach dotyczących opieki nad zwierzętami w związku z COVID-19 informuje Główny Inspektorat Weterynarii oraz Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Eutanazja zwierząt z powodu kwarantanny lub choroby właściciela jest niedopuszczalna!

Środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu mogą skutkować zatruciem u zwierząt domowych. Nie należy nimi spryskiwać zwierząt domowych. Najczęstsze objawy kliniczne zatrucia etanolem u zwierząt to niezborność, otępienie, wymioty i zaleganie. W cięższych przypadkach może wystąpić hipotermia, dezorientacja, wokalizowanie, niedociśnienie, drżenie mięśni, przyspieszone tętno, kwasica, biegunka, depresja oddechowa, śpiączka, drgawki i nawet śmierć – ostrzega lekarz weterynarii Natalia Strokowska na portalu WeterynariaNews.pl. Również właściciele, którzy intensywnie dezynfekują pomieszczenia oraz dłonie, mogą doprowadzić u swoich zwierząt domowych do podrażnień skóry, błon śluzowych oraz spojówek oczu.

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) opublikowanymi na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej właściciele zwierząt domowych powinni unikać kontaktu ze zwierzętami, których nie znają, i zawsze myć ręce przed i po kontakcie ze zwierzętami. O ile to możliwe, osoby chore lub będące pod opieką medyczną w związku COVID-19 powinny unikać bliskiego kontaktu ze swoimi zwierzętami domowymi, w tym głaskania, przytulania, całowania lub bycia lizanymi oraz dzielenia się jedzeniem. Najlepiej zwierzęta oddać pod opiekę innemu członkowi rodziny. Jeżeli jednak właściciele podczas choroby muszą opiekować się i przebywać w pobliżu zwierząt, powinni przestrzegać zasad higieny: myć ręce przed i po wejściu w interakcję z nimi oraz jeśli to możliwe założyć maskę na twarz.

Poniżej zalecenia dla właścicieli zwierząt objętych kwarantanną wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii Bogdana Konopkę.

zalecenia_dla_osób_objętych_kwarantanną

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *