Home Zdrowie Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń!
Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń!

Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczeń!

0

W celu minimalizowania ryzyka zakażenia koronowirusem równie istotne, jak staranne mycie rąk, jest dokładne i częste przewietrzanie pomieszczeń, w których przebywamy. Duża wilgotność powietrza panująca w niewietrzonych systematycznie mieszkaniach, biurach czy sklepach to idealne warunki dla namnażania się chorobotwórczych wirusów, bakterii, i grzybów. Nawet w przypadku złej jakości powietrza na zewnątrz zanieczyszczenie mikrobiologiczne wewnątrz budynków jest i tak większe.

Nie wystarczy jednak uchylenie okna. Należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie przynajmniej około 15 minut, otwierając okna na całą szerokość, by zrobić przewiew i całkowicie wymienić powietrze. W związku z pandemią koronawirusa apteki na przykład zgodnie z wytycznymi powinny być wietrzone są co godzinę.

Długotrwałe przebywanie w niewietrzonym pomieszczeniu naraża nas nie tylko na zakażenia drobnoustrojowe (wirusy mogą utrzymywać się w powietrzu do trzech godzin). Wedle Światowej Organizacji Zdrowia powietrze w domach i biurach może zawierać od kilku do nawet kilkuset razy więcej toksycznych związków niż powietrze na zewnątrz. Długotrwałe wdychanie ulatniających się z materiałów budowlanych, mebli, dywanów oraz powszechnie stosowanej chemii domowej toksycznych substancji (formaldehyd, ołów, węglowodory aromatyczne) powoduje osłabienie systemu odpornościowego.

Zostańcie w domu, ale nie zapominajcie o regularnym i gruntownym przewietrzaniu, bo jakość powietrza w mieszkaniu ma ogromny wpływ na zdrowie.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *