Home Zdrowie Samotność pacjenta w szpitalu
Samotność pacjenta w szpitalu

Samotność pacjenta w szpitalu

0

Kiedy gasną światła na szpitalnych korytarzach, kiedy robi się cicho i spokojnie, wtedy pacjent zostaje sam na sam ze swoimi myślami. Myśli o rodzinie, o swoim zdrowiu i mocno tęskni. Sytuacja pacjentów w czasie pandemii jest bardzo trudna. Od dłuższego już czasu obowiązuje zakaz odwiedzin w szpitalu. Młodzi ludzie mają łatwiejszą sytuację, gdyż mają laptopy, telefony komórkowe i nie odczuwają aż tak bardzo odizolowania od rodziny i przyjaciół. Najbardziej cierpią ludzie starsi. Często nie rozumieją, dlaczego nie mogą zobaczyć swoich bliskich. Czują się opuszczeni. To też bardzo trudna sytuacja dla rodzin pacjentów. Personel stara się pomagać jak może, ale wiadomą rzeczą jest, że nie ma na to za dużo czasu. Mała ilość personelu (którego choroba też nie omija) i bardzo duży zakres obowiązków do wykonania nie daje mozliwości poświęcenia pacjentowi takiej ilości czasu, jak by się chciało.

Wszystko to łączy się w jakiś sposób z ograniczeniem praw pacjenta. Ale ograniczenie nie może być pozbawieniem praw. Wiadomo, że obecność bliskich pomaga w całym procesie leczenia. Szpital ma obowiązek stworzyć takie procedury, które umożliwiają realizację praw pacjenta do informacji zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Należy ułatwić pacjentowi kontakt telefoniczny z rodziną. Bardzo ważne jest też telefoniczne udzielanie informacji (oczywiście osobie upoważnionej, po weryfikacji tożsamości). Informacji może udzielić też pielęgniarka, zgodnie z zakresem swoich kompetencji.

Trzeba wiedzieć, że w szczególnych sytuacjach jest też możliwość odwiedzenia chorego. O taką zgodę należy się zwrócić do lekarza w danym oddziale. Jeżeli pacjent bardzo źle znosi izolację lub jego stan zdrowia drastycznie się pogarsza to mamy możliwość uzyskania zgody na krótkie odwiedziny. Personel danego oddziału ma wtedy zapewnić odwiedzającemu odzież ochronną. Wyjątkową sytuacją jest też stan terminalny pacjenta. Rodzina ma prawo pożegnać się z bliską osobą. Oczywiście nie dotyczy to oddziałów covidowych, gdzie izolacja jest pełna i nie ma od niej odstępstw.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *