Codziennie podczas robienia zakupów zużywamy miliony jednorazowych rękawiczek foliowych, chroniących ręce jedynie przed zabrudzeniem, a nie przed wirusami. Niepotrzebnie marnujemy pieniądze i – co gorsza – produkujemy tony plastiku, które w czasie epidemii trafiają do odpadów zmieszanych zamiast do recyklingu. Żeby rękawiczki zabezpieczały przed wirusami, muszą być odpowiednio szczelne.
O tym, że dostępne w sklepach jednorazowe foliowe rękawiczki przeciekają dosłownie po chwili łatwo się przekonać, wlewając do nich wodę. Zrobienie zakupów w sklepie zajmuje zwykle co najmniej kilkanaście minut. Foliowe rękawiczki nie zabezpieczają więc ani rąk, ani dotykanych towarów przed zanieczyszczeniem wirusami, jeśli wcześniej nie zdezynfekowaliśmy dokładnie dłoni. Nie do tego też służą.
Według opisu producenta jednorazowe rękawiczki z folii polietylenowej mają chronić wyłącznie przed zabrudzeniem rąk oraz minimalnymi zagrożeniami, które nie mogą spowodować nieodwracalnego uszkodzenia skóry użytkownika. Znajdują zastosowanie głównie w gastronomii i w sklepach do pakowania żywności (dzięki atestowi PZH dopuszczającemu do kontaktu z żywnością) oraz na stacjach benzynowych przy tankowaniu paliwa.
Zgodnie z rozporządzeniem rządu klienci od początku kwietnia powinni robić zakupy w rękawiczkach, mimo że nie zapewnia to żadnej ochrony przed wirusami, sklepy zaś mają obowiązek zapewnić klientom jednorazowe rękawiczki lub płyn do dezynfekcji.
Sensowniej jest jednak dezynfekować ręce, jeśli nie ma możliwości ich starannego umycia, zamiast produkować niepotrzebne góry śmieci. Będzie bardziej higienicznie i bardziej ekologicznie.