Home Zdrowie Smog w mieście, czyli jakość powietrza bez monitoringu.
Smog w mieście, czyli jakość  powietrza bez monitoringu.

Smog w mieście, czyli jakość powietrza bez monitoringu.

0
0

 „Za nami formalna i merytoryczna weryfikacja projektów złożonych przez Mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Spośród 108 pozytywną weryfikację przeszło 49 projektów, a odrzuconych zostało 59, z czego 3 projekty zostały odrzucone z przyczyn formalnych, a 56 z merytorycznych. Kolejny etap – odwołanie od negatywnej oceny projektu, potrwa od 31 lipca do 7 sierpnia” – tak informuje strona Urzędu Miasta.

Sprawdźmy przypadkowy, ale niezmiernie istotny dla zdrowia mieszkańców miasta projekt złożony do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm 2021 roku, zaopiniowany negatywnie. Propozycja monitoringu poziomu zanieczyszczenia powietrza.

To jakość powietrza, którym oddychamy decyduje o naszym zdrowiu. Oddychamy zatrutym powietrzem i nic się nie dzieje, aż nagle zapadamy na raka, czy dostajemy inne ciężkie choroby. Rosnąca świadomość tego stanu rzeczy jest jednak kroplą w morzu potrzeb. Jednocześnie nie jesteśmy w stanie szybko zmienić przyczyn niskiej jakości powietrza – bo przecież główną przyczyną smogu jest katastrofalnie niski standard energetyczny domów jednorodzinnych.

Pierwszy krok, jaki można zrobić, to odpowiednie zdiagnozowanie problemu. W Zamościu to zrozumieli, jest sprawny monitoring . Budynek Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Orlej, SP nr 7 przy ul. Sienkiewicza, SP nr 8 przy ul. Prusa i SP nr 9 przy ul. Kalinowej – to lokalizacje  kolejnych czujników jakości powietrza zrealizowanych przez Stowarzyszenie „Zamość – Nasz Wspólny Dom”.

Władze tego miasta deklarują, że same sfinansują zakup kolejnych pięciu. Chodzi o to, by w każdej dzielnicy działał jeden. Mieszkańcy Zamościa będą mogli sprawdzić jakość powietrza dzięki aplikacji na smartfonie albo na stronie Airly.

W Chełmie, w wyniku wielu zaniechań znaleźliśmy się w sytuacji  braku monitoringu i działań antysmogowych. Jaki jest rzeczywisty monitoring  jakości powietrza?

W Chełmie dwie stacje Airly nie działają od kilku miesięcy. Czy monitoring GIOŚ na ul. Połanieckiej odzwierciedla rzeczywisty stan powietrza w całym mieście? Czy władze miasta obawiają się pokazać rzeczywisty monitoring jakości powietrza np. na ulicy Rejowieckiej, Szpitalnej, Lubelskiej, Hrubieszowskiej, na osiedlu Dyrekcja?

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *