Home Zdrowie Prezydent Chełma poddał się domowej kwarantannie
Prezydent Chełma poddał się domowej kwarantannie

Prezydent Chełma poddał się domowej kwarantannie

1

Jeszcze kilka dni temu, Jakub Banaszek informował, że jest na spotkaniu samorządowców w Oslo. Tymczasem po powrocie z Norwegii, domowej kwarantannie poddało się wielu samorządowców, którzy byli na tej konferencji. Co z Prezydentem Chełma? Jak się okazało, on również poddał się kwarantannie.

Według danych z 15 marca 2020 roku w Norwegii jest już ponad 1200 przypadków zakażeń koronawisem, z czego ponad 200 w samym Oslo. W związku z tym zaniepokoiła nas informacja, że dopiero co wróciła z Oslo delegacja polskich samorządowców – w gronie uczestników spotkania był również Prezydent Chełma, Jakub Banaszek.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem miasta, który potwierdził nasze przypuszczenia. Od powrotu z Oslo Prezydent Banaszek przebywa na domowej kwarantannie. Pracuje zdalnie, powiadomił stację epidemiologiczną i ze względów bezpieczeństwa przebywa na kwarantannie już od ubiegłego czwartku.

W Norwegii zanotowano już ponad 1200 przypadków koronawirusa.

Włodarze miast na kwarantannie

Sama podróż do Oslo wizyta studyjna dla prezydentów i burmistrzów z różnych stron Polski. Podczas pobytu uczestnicy odwiedzili miasta Fredrikstad i Halden, spotkali się z władzami tych miejscowości oraz spotkali się ze specjalistami w zakresie współpracy międzynarodowej, wolontariatu oraz służby zdrowia.

W miniony weekend Polska Agencja Prasowa poinformowała, że Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku poinformował mieszkańców, że po powrocie ze służbowej wizyty w Norwegii decyduje się na „dobrowolną kwarantannę” i pozostanie w domu. Zamierza on wykonywać obowiązki zdanie. Po przylocie do kraju nie pojechał do ełckiego ratusza, tylko bezpośrednio do domu.

Jak podkreślił w komentarzu, służby sanitarne nie zaleciły mu kwarantanny, a wyłącznie samokontrolę, jednak w poczuciu odpowiedzialności za mieszkańców, współpracowników i rodziny, zdecydował o kwarantannie.

Andrukiewicz ogłosił taką decyzję w dniu powrotu do Ełku z wizyty studyjnej w Norwegii, gdzie przebywał z kilkunastoma innymi polskimi prezydentami miast i burmistrzami. To właśnie na tym spotkaniu był również Prezydent Chełma.

Jak dowiedzieliśmy się od samorządowców, na spotkaniu byli przedstawiciele takich miast jak Przasnysz, Opoczno, Hrubieszów, Chełm, Zabrze, Rydułtowy, Tomaszów Mazowiecki, Zgierz, Goleniów, Jarosław, Jarocin, Piastów.

Prezydent Ełku nie jest wyjątkiem. Również burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska poddała się dwutygodniowej samoobserwacji po powrocie z podróży służbowej do Norwegii. Marcin Połomski po rozmowie telefonicznej z wodzisławskim Powiatowym Inspektorem Sanitarnym także zdecydował się poddać czternastodniowej kwarantannie. Na dobrowolną kwarantannę domową zdecydowali się również włodarze Jarosławia, Jarocina i Rydułtowa.

Co ciekawe, burmistrz Przasnysza powiedział serwisowi infoprzasnysz, że „Wszyscy włodarze miast, którzy ze mną wrócili z Norwegii, zdecydowali się na taki środek zapobiegawczy”.

Dlaczego nie poinformowano mieszkańców?

Nie ma wątpliwości, że to bardzo odpowiedzialna decyzja, biorąc pod uwagę, że od dzisiaj każdy kto wjedzie do Polski będzie musiał się podobnej kwarantannie poddać. Jesteśmy jedynie zdziwieni, dlaczego dowiadujemy się o tym sami, a nie z oficjalnego profilu Prezydenta bądź Miasta Chełm. Polityka informacyjna miasta wobec zagrożenia epidemią jest prowadzona od kilku dni, ale nigdzie nie pojawiła się informacja, że sam Prezydent pozostaje dobrowolnie w domu po zagranicznej wizycie.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

Comment(1)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *