Home Opinie Okiem naczelnego Skok na kasę, czyli rozbiór gminy Chełm
Skok na kasę, czyli rozbiór gminy Chełm

Skok na kasę, czyli rozbiór gminy Chełm

0
0

Być może już niedługo Chełm poszerzy swoje granice – jak dowiedziała się redakcja Wirtualnego Chełma, odpowiednie wnioski zostały już złożone. Jak zmieni się mapa regionu i dlaczego akurat teraz? Bardzo często jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

„Wojewoda Lubelski z dniem 13 września br. zawnioskował o uruchomienie procedury o poszerzenie granic miasta o sąsiadujące z nim sołectwa znajdujące się obecne w granicach gminy Chełm, obręb ewidencyjny: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce –Kolonia, część obszarów obrębów ewidencyjnych: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie.”

Taką informację 21 września br. otrzymał wójt gminy Chełm w piśmie od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisane przez sekretarza stanu Pawła Szefernakera, po mało kurtuazyjnej poniedziałkowej wizycie prezydenta Chełma w urzędzie gminy Chełm.

Chełm i zmiana granic – jak to zrobić?

Na tle przepisów ustawy o samorządzie gminnym można wyróżnić dwa tryby dokonywania ustalenia i zmiany granic gmin:

  1. ustalenie i zmiana granic gmin z inicjatywy Rady Ministrów,
  2. ustalenie i zmiana granic gmin na wniosek zainteresowanej rady gminy (tzw. tryb wnioskowy)

Według naszych informacji i dokumentów, wybrano sposób pierwszy. To strategiczna decyzja dla mieszkańców, więc czemu gmina Chełm jako strona dowiaduje się o sprawie ostatnia i to dopiero na wyraźne zapytanie ? Zdziwieni byli również radni miasta Chełm, z którymi się kontaktowaliśmy przed publikacją artykułu.

A może chodzi o pieniądze?

Wojewoda Lubelski procedurę poszerzenia granic miasta Chełm uzasadniał: „zakres proponowanej zmiany obejmuje zatem m.in. obszar, na którym lokalizację mogą znaleźć potencjalne tereny inwestycyjne”, „proponowana zmiana granic ma na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności miasta Chełm”.

Według naszego rozeznania, większość terenów z projektu to tereny prywatne rolnicze, natomiast nieliczne tereny inwestycyjne są na kierunku Dorohusk i również są prywatne. O co zatem chodzi?

Zmiana granic to też kwestia płacenia podatków przez firmy i osoby prywatne – jeśli Chełm się powiększa, to miasto może zyskać nie tylko teren, ale przede wszystkim nowych podatników. Sprawdźmy: Pokrówka – Browar Jagiełło, Okszów – Pro – Project, Srebrzyszcze – BH Meble oraz Angela. Do tego oczywiście trzeba dodać mniejsze firmy i duże indywidualne domy płacące znaczny podatek od nieruchomości. Miasto chce również lotnisko w Depułtyczach oraz rekreacyjne tereny zalewu w Żółtańcach.

Według naszych szacunków gmina straci na takiej zmianie około 50% podatków własnych plus znaczne wpływy z VAT i CIT.

Skok na kasę w ekspresowym tempie

W ostatnich latach doszło do ponad 400 przypadków zmiany granic gmin. Wiele z nich wywołało i nadal wywołuje ogromne kontrowersje i protesty. Raz była nawet strajk głodowy w Dobrzeniu Wielkim. Żeby przeprowadzić tak poważne zmiany, potrzebna jest szeroka dyskusja. Nikt nie kwestionuje, że Rada Ministrów ma prawo do zmian na mapie, ale chcielibyśmy, żeby w większym stopniu brano pod uwag głos mieszkańców. Ludzie powinni mieć wybór, a o takiej procedurze nie powinien decydować duet urzędnik MSWiA z prezydentem Chełma.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz kandydat na prezydenta miasta Chełm Jakub Banaszek

„Nasze pieniądze będą szły na jego dług” – takie zdanie słyszeliśmy podczas rozmów z mieszkańcami, którzy dopiero co dowiedzieli się o proponowanych zmianach. Chełm jest miastem solidnie zadłużonym, więc dla części mieszkańców wcielonych do granic miasta, poszerzenie granic miasta ma jawny cel: wsparcie miejskiej kasy pieniędzmi od nowych podatników. Trzeba jednak pamiętać, że każda zmiana dokonywana w podziale terytorialnym państwa pociąga za sobą mniejsze lub większe negatywne skutki finansowe dla jednej ze stron objętej zmianą.

Będziemy kontynuować wątek sprawy poszerzania granic miasta, szczególnie, że władzom mocno się spieszy, a mieszkańcy regionu zasługują na odpowiedni czas i rzetelną rozmowę na ten temat. Chełm i zmiana granic powiatu to strategiczna decyzja dla miasta i całego regionu

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.