Home Opinie Okiem naczelnego Kontrowersyjny wniosek o poszerzenie granic Chełma [mamy nagranie]
Kontrowersyjny wniosek o poszerzenie granic Chełma [mamy nagranie]

Kontrowersyjny wniosek o poszerzenie granic Chełma [mamy nagranie]

0
0

Redakcja Wirtualnego Chełma dotarła do nagrania spotkania Prezydenta Miasta Chełm z Wójtem i przedstawicielami Gminy, podczas którego po raz pierwszy poinformowano gminę o planowanym rozszerzeniu granic miasta. Prezydent wielokrotnie wspomina w nim, że to na jego wniosek granice mają być poszerzone.

Trwa burzliwa dyskusja na temat poszerzenia granic miasta Chełm, czy też jak mówią protestujący mieszkańcy „grabieży gminy”. Mieszkańcy protestują a władze miasta i gminy przerzucają się wnioskami i bombardują zarzutami. Dotarliśmy do nagrania, w którym Prezydent Jakub Banaszek po raz pierwszy informuję Gminę o złożeniu wniosku o poszerzenie granic, poniżej jego fragment:

Kontrowersyjny wniosek

Wójt gminy, Wiesław Kociuba poinformował 6 października, że wnioskował do premiera o stwierdzenie nieważności toczącego się postępowania. Złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień przez prezydenta Chełma i działaniu na szkodę interesu publicznego.

Tak jak wspomnieliśmy w tekście „Jest odpowiedź Gminy Chełm na zakusy Prezydenta Banaszka!” Wojewoda Lubelski pismem z dnia 13 września br. zawnioskował o uruchomienie procedury o poszerzenie granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa. Jednak wcześniej, 31 sierpnia br. do wspomnianego Wojewody Lubelskiego pisał z tą inicjatywą Prezydent Jakub Banaszek. To ten dokument jest bardzo istotny w całej procedurze, ponieważ jeśli Prezydent Miasta Chełm jako organ nieuprawniony zainicjował postępowanie w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta (również Rada Miasta Chełm jako uprawniona do składania stosownego wniosku nie podejmowała w tym temacie działań), to być może doszło do przekroczenia uprawnień.

Na facebookowej stronie Miasta Chełm pojawił się wtedy następujący komentarz:

„W związku z wnioskiem oraz zawiadomieniem, które złożył kolejno do Prezesa Rady Ministrów oraz Prokuratury Wójt Gminy Chełm, informujemy, że podchodzimy do całej sprawy z dużym spokojem. Stanowisko Miasta Chełm jest jasne i krótkie: żadne postępowanie w znaczeniu nadanym przepisami KPA nie jest prowadzone, a zwłaszcza na wniosek Prezydenta Miasta Chełm. Prezydent Miasta Chełm, tak jak wspominaliśmy to już wielokrotnie, nie mógł wszcząć całej procedury, ponieważ ta została wszczęta przez MSWiA” – czytamy na facebookowym profilu miasta.

Ciąg dalszy sprawy

Wycięta część nagrania to jedynie fragment całości, która trwa kilkadziesiąt minut. Analizujemy dokładnie nagranie zdanie po zdaniu i konsultujemy ustalenia. Prezydent Banaszek chociaż oficjalnie twierdzi, ze żadne postępowanie na jego wniosek nie jest prowadzone, w nagraniu wielokrotnie podkreśla, że to on sam lub Miasto Chełm złożyło odpowiedni wniosek o poszerzenie granic.

O dalszym rozwoju sprawy będzie informować na bieżąco na stronie wirtulnychelm.pl oraz facebookowym profilu redakcji.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.