Home Opinie Okiem naczelnego Jest odpowiedź Gminy Chełm na zakusy Prezydenta Banaszka!
Jest odpowiedź Gminy Chełm na zakusy Prezydenta Banaszka!

Jest odpowiedź Gminy Chełm na zakusy Prezydenta Banaszka!

0

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki otrzymał od Wójta Gminy Chełm, Wiesława Kociuby, WNIOSEK O STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI POSTĘPOWANIA ORAZ WYDANIE DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ w związku z prowadzonym postępowaniem, zainicjowanym przez władze Miasta Chełm, dotyczącym poszerzenia granic Miasta o sąsiadujące z nim sołectwa znajdujące się obecnie w granicach Gminy Chełm.

Przypominamy, że Wojewoda Lubelski pismem z dnia 13 września br. zawnioskował o uruchomienie procedury o poszerzenie granic miasta Chełm o sąsiadujące z nim sołectwa. Jednak wcześniej, 31 sierpnia br. do wspomnianego Wojewody Lubelskiego pisał z tą inicjatywą Prezydent Jakub Banaszek. To ten dokument jest bardzo istotny w całej procedurze.

Dlaczego akurat taki wniosek złożył Wójt Gminy Chełm? Już tłumaczymy. Otóż wniosek tego typu ma na celu stwierdzenia nieważności decyzji i wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji administracyjnych dotkniętych poważnymi wadami prawnymi – dotyczącymi zarówno treści decyzji administracyjnej, jak i sposobu prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie.

Tak jak sądziliśmy, wniosek Prezydenta Miasta z dnia 31 sierpnia 2021 r. do Wojewody Lubelskiego z inicjatywą poszerzenia granic miasta, kosztem terenów należących do Gminy Chełm obarczony jest wada prawną.
Wyłączną kompetencję do zainicjowania omawianego trybu posiada Rada Ministrów, jako organ prowadzący politykę wewnętrzną państwa, nie jest zatem możliwe wystąpienie z takim zamiarem przez inny organ prezydenta czy wojewodę. Prezydent Miasta Chełm jako organ nieuprawniony zainicjował postępowanie w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta. Również Rada Miasta Chełm jako uprawniona do składania stosownego wniosku nie podejmowała w tym temacie działań.

O rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco. Z naszych informacji wynika, że w najbliższych godzinach zapadną kolejne decyzje w tej sprawie.

Poniżej pełna treść wniosku do Premiera Morawieckiego:

Skanuj_2021_10_06_09_26_44_152

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *