Home Opinie Okiem naczelnego Czy Jakub Banaszek popełnił przestępstwo? Wójt składa zawiadomienie do prokuratury!
Czy Jakub Banaszek popełnił przestępstwo? Wójt składa zawiadomienie do prokuratury!

Czy Jakub Banaszek popełnił przestępstwo? Wójt składa zawiadomienie do prokuratury!

0
0

Wójt gminy Chełm, Wiesław Kociuba, złożył ZAWIADOMIENIE O MOŻLIWOŚCI POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA przez Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka. Chodzi o przekroczenie uprawnień i kontrowersyjne pismo dotyczące poszerzenia granic miasta.

Jak pisaliśmy w tekście „Jest odpowiedź Gminy Chełm na zakusy Prezydenta Banaszka!”, konflikt dotyczący poszerzenia granic miasta wchodzi na kolejny etap – Gmina mocno punktuje wadliwą procedurę i nie tylko odpowiada wnioskiem, ale również zawiadomieniem do Prokuratury Rejonowej w Lublinie.

Według Wójta działającego w imieniu Gminy Chełm, czyn Prezydenta Miasta Chełm wypełnia znamiona przestępstwa stypizowanego w art. 231 § 1 k.k, który stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak czytamy dalej w zawiadomieniu złożonym do Prokuratury Rejonowej w Lublinie, fakty oraz pisma znajdujące się w obiegu wskazują na umyślne działania Prezydenta Miasta Chełm, przekroczenia uprawnień przez Prezydenta Miasta Chełm Jakuba Banaszka, działania na szkodę interesu publicznego, rozmiaru grożącej szkody, braku przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w zakresie wniosku o zmianę granic administracyjnych Miasta Chełm.

W literaturze prawnej mając na względzie stwierdzenie: „działanie na szkodę ma wywoływać poważne i konkretne niebezpieczeństwo powstania szkody, czy też powstanie zagrożenia dla chronionego prawem dobra”, Sąd Najwyższy uznał, że „następstw tych nie można określić innym mianem niż skutku powstałego w świecie zewnętrznym, a jeśli tak, to konsekwentnie trzeba uznać, że są to przesłanki implikujące przyjęcie materialnego charakteru czynu określonego w art. 231 § 1 k.k.”.

Czekamy na reakcję Prezydenta Jakuba Banaszka i Prokuratury Rejonowej w Lublinie. Z pełnym wnioskiem można zapoznać się poniżej:

Zawiadomienie-o-mozliwosci-popelnienia-przestepstwa-Gmina-Chelm-01.10.2021-r.-2

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.