Home Zdrowie Jak prawidłowo uszyć maseczkę?
Jak prawidłowo uszyć maseczkę?

Jak prawidłowo uszyć maseczkę?

0

Maseczki jednorazowe są od dawna towarem deficytowym, w całym kraju ruszyła więc spontaniczna akcja chałupniczego szycia maseczek wielorazowego użytku. Szyjąc takie maseczki, warto uwzględnić wytyczne Ministerstwa Zdrowia dla maseczek niemedycznych, czyli przeznaczonych dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych i u których nie potwierdzono aktywnego zakażenia COVID-19.

  • Maseczki niemedyczne mogą być wykonane z tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem oraz z flizeliny. Materiały, z których wykonane są maseczki, powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®.
  • Materiał musi nadawać się do prania w temperaturze minimum 60 stopni C.
  • Maseczka („na płasko”) winna mieć wymiary co najmniej 17,5 cm x 9 cm.
  • W przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy odpowiednio zwielokrotnić warstwy tkaniny.
  • W części środkowej maseczki powinny być zakładki (harmonijka), które umożliwiają dopasowanie maseczki do kształtu twarzy oraz zakrycie nosa, ust i brody.
  • W górnej krawędzi maseczki należy umieścić wzmocnienie pozwalające ścisłe dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania.
  • Maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę, umożliwiającą założenie maseczki o uszy. (źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19)

Tyle wytyczne Ministerstwa Zdrowia. W praktyce do uszycia maseczek wielorazowego użytku najlepiej użyć 2-3 warstwy gęsto tkanego płótna bawełnianego lub lnianego (które można wygotować w 100 stopniach C i prasować w wysokiej temperaturze) o wymiarach 20 cm x 21 cm (przed zrobieniem zakładek). Do usztywnienia umożliwiającego dopasowanie maseczki u nasady nosa najprościej wykorzystać drucik z rozprostowanego spinacza biurowego, wszywając go pośrodku górnego brzegu. Tasiemki lub gumki (nie będą odporne na wysoką temperaturę prania) należy przyszyć na rogach maseczki i dopasować tak, by po założeniu maseczki jej krawędzie jak najszczelniej przylegały do twarzy.

Taką maseczkę bezpiecznie można nosić jedynie do momentu, gdy zrobi się wilgotna, czyli zwykle przez kilkanaście minut. Przed każdym użyciem należy ją dokładnie uprać (najlepiej wygotować) i wyprasować.

Zdania naukowców i lekarzy co do stosowania maseczek ochronnych przez osoby zdrowe wciąż są podzielone. Jednak ich noszenie jest uzasadnione przez podejrzewających u siebie możliwość zakażenia, a ostatnio również coraz częściej zalecane osobom zaliczanym do grup ryzyka (seniorzy, przewlekle chorzy) oraz wszystkim w miejscach publicznych, gdzie niekiedy trudno o zachowanie bezpiecznych odstępów od innych osób. Noszenie maski nie gwarantuje uniknięcia zakażenia koronawirusem, a co najwyżej ogranicza jego ryzyko!

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *