Home Poradniki Czy potrzebna polisa NNW?
Czy potrzebna polisa NNW?

Czy potrzebna polisa NNW?

0

– Mamo, tato! Czy wiesz co się stało? – krzyczy od progu nasz syn. – Kuba nie ma zęba!
Następnego dnia słyszymy relację z wyścigów wzdłuż korytarza – Paweł skręcił nogę.…

Brzmi znajomo? Często nasze dzieci tak zaczynają relację ze szkoły. A my, oddychamy z ulgą, że tym razem to nie nasze dziecko jest głównym bohaterem.

Nie upilnujemy naszych dzieci w każdej sytuacji…możemy przestrzegać, zabraniać, ale nie przewidzimy każdego potencjalnego niebezpiecznego zdarzenia. Nie ostrzeżemy dziecka przed wszystkimi zagrożeniami, jakie może spotkać i na pewno nie będziemy w stanie towarzyszyć mu wszędzie.

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest bezcenne i każdy rodzic coś o tym wie. Jednak nikt nie jest w stanie zapewnić dziecku stuprocentowej opieki i bezpieczeństwa. Można za to mądrze chronić dziecko na wypadek konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, których nie da się uniknąć.

Najlepszym rozwiązaniem, by taką ochronę zapewnić, jest ubezpieczenie dziecka. Możliwości jest wiele, oferty są różnorodne i każde towarzystwo oferuje nieco inne rozwiązania. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować podczas wyboru polisy dla dziecka.

Polisa NNW – co to właściwie jest?

Rodzice, których dziecko chodzi już do szkoły, przedszkola, z pewnością kojarzą co to jest polisa NNW, ponieważ to właśnie placówka oświatowa zapewnia im możliwość wykupienia tego rodzaju polisy.

Polisa NNW jest produktem ochronnym od następstw nieszczęśliwych wypadków. W praktyce oznacza to odszkodowanie z tytułu złamania, wstrząśnienia mózgu, pobytu w szpitalu czy zabiegu chirurgicznego.

Nie wszyscy rodzice jednak wiedzą o tym, że dziecko może również skorzystać z innego rodzaju wsparcia z tytułu polisy NNW, a należą do nich m.in.:

  • urazy ciała związane np. ze zwichnięciem, czy urazy głowy,
  • pogryzienia przez zwierzęta (W TYM KLESZCZE, pszczoły, osy),
  • pobyty w szpitalu nie tylko wskutek NNW, ale co ważne w wyniku choroby czy zatrucia pokarmowego,
  • odbudowę stomatologiczną,
  • oparzenia, odmrożenia,
  • zwrot kosztów leczenia czy rehabilitacji,
  • osierocenie ubezpieczonego,
  • wyposażenie lub zakup przedmiotów ortopedycznych.

Tak rozszerzony zakres o dodatkowe opcje zabezpieczenia nie jest oczywisty i standardem w każdej polisie NNW. Dlatego warto przed wykupem polisy upewnić się jak polisa wykupiona w szkole chroni nasze dziecko.

Do niedawna szkoła była jedynym miejscem nabycia ubezpieczeń szkolnych NNW, jednak tam rodzic nie był decydentem – nie wybierał towarzystwa ubezpieczeniowego, wariantu ani ceny. Nie otrzymywał też żadnych dokumentów ubezpieczeniowych czy choćby dowodu wpłaty. A wszyscy uczniowie w szkole byli ubezpieczeni na tych samych warunkach, bez uwzględnienia indywidualnych potrzeb. Dziś rodzice mogą ubezpieczać dzieci poza szkołą łatwiej i bardziej świadomie. Sami wybierają warianty, sami opłacają składki i sami decydują o udostępnianiu swoich danych osobowych. I to oni mają Polisę u siebie – zawsze pod ręką.

Polisa NNW poza szkołą

Jeśli już wykupiliśmy dziecku tanią polisę NNW w szkole, ale okazuje się, że nie spełnia ona naszych oczekiwań (niskie sumy ubezpieczenia i wąska ochrona), nie trzeba rezygnować z takiej polisy, tylko dokupić indywidualne ubezpieczenie NNW dla dziecka. Dwa ubezpieczenia NNW z pokrywającym się zakresem ochrony oznaczają dwa odszkodowania. Jest to szczególnie ważne, gdy np. dziecko nieszczęśliwie złamie nogę i będzie wymagało długiej i kosztownej rehabilitacji.

Niezwykle ważne jest, aby przed zakupem porównać kilka ofert ze sobą. Dzięki temu dowiemy się o polisach, które mają niższą składkę lub szerszy zakres ochrony.

Przed zakupem polisy dobrze jest zwrócić uwagę również na czas karencji, wyłączenie odpowiedzialności oraz sumę ubezpieczenia. Karencja jest to okres, między podpisaniem umowy a momentem, w którym ochrona zaczyna realnie obowiązywać.

Suma ubezpieczenia jest również bardzo ważna – im wyższa, tym większe odszkodowanie od uszczerbku otrzyma nasze dziecko. Dobrze zatem porównywać ze sobą oferty i wybrać polisę, która ma możliwość ubezpieczenia na wyższą kwotę – wtedy za każde zdarzenie otrzyma ono większą wypłatę.

Zazwyczaj NNW dla dzieci kupowane w szkole, przedszkolu, lub na uczelni, ma bardzo niską sumę ubezpieczenia – np. 10 000 zł, co daje w razie złamań za 1% uszczerbku na zdrowiu jedynie 100 zł świadczenia. W ubezpieczeniach indywidualnych jest za to zupełnie inaczej. Rodzic sam decyduje jak chce chronić swoją pociechę, wybiera zakres ochrony dobrany do potrzeb, a ubezpieczenie NNW może wykupić nawet na sumę ubezpieczenia 100 000 zł gdzie za 1% można dostać 1000 zł.

Dodatkowo, zdarzenia które nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu, najczęściej nie są wcale objęte ochroną. Stąd też, jeśli nie dojdzie do złamania kości, lub przerwania ciągłości skóry w wyniku rozcięcia, gdy trzeba założyć szwy, nie można liczyć na żadne odszkodowanie dla dziecka.

To nie są jedyne różnice. Ofert jest bardzo dużo i dlatego trzeba dokładnie przeanalizować, jaką chcemy mieć ochronę.

Reasumując, zdecydowanie polecam NNW szkolne kupowane indywidualnie. Dziecko jest wtedy pod ochroną ubezpieczeniową 24h/7/365, niezależnie czy jest w szkole, czy w domu, kiedy po lekcjach spędza czas z kolegami na podwórku albo uczestniczy w zajęciach pozaszkolnych, w szczególności o charakterze sportowym – np. zajęcia karate. Poza tym, polisa może działać też w wypadku poważnego zachorowania (na przykład nowotwór, cukrzyca itp.) i wspomóc finansowo rodziców w razie operacji dziecka.

Ubezpieczenie NNW to ważne zabezpieczenie dla nas i naszych pociech. Wszyscy wiemy jak aktywne są dzieci w szkole i poza szkołą. Polisa NNW – od następstw nieszczęśliwych wypadków – ma zabezpieczać zdrowie i życie naszych małych milusińskich każdego dnia.

Piotr Kuśmierz Ubezpieczenia

Więcej takich artykułów w zakładce Poradniki

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *