Home Poradniki Zrozumieć starość
Zrozumieć starość

Zrozumieć starość

0

Na co dzień żadna z grup wiekowych czy społecznych nie doświadcza tylu przejawów braku empatii, obojętności, czy wręcz dyskryminacji co osoby starsze – zauważają organizatorzy kampanii społecznej „Zrozumieć starość”.

Już dziś niemal jedną czwartą mieszkańców Polski stanowią osoby po 60. roku życia. Co dziesiąty senior żyje w izolacji społecznej, nie będąc podmiotem jakichkolwiek relacji. Stosunkowo nieliczna część osób w zaawansowanym wieku korzysta ze wsparcia instytucjonalnego – z powodu jego braku w miejscu zamieszkania lub zbyt wysokich kosztów. Wszystko to niekorzystnie wpływa na jakość życia polskich seniorów.

Opracowany w ramach kampanii bezpłatny poradnik dla rodzin i opiekunów seniorów „Zrozumieć starość” w przystępny sposób przybliża praktyczne kwestie związane ze sprawowaniem opieki nad częściowo lub całkowicie zależnymi osobami starszymi i zapewnieniem im warunków dobrego i godnego życia.

Ponad 150-stronicowy poradnik składa się z czterech części. Rozdział pierwszy charakteryzuje starość w wymiarze fizjologicznym i psychologicznym. Wiek kalendarzowy seniorów nie równa się bowiem wiekowi biologicznemu. Proces starzenia się może mieć przebieg zdrowy, zwykły lub chorobowy. Drugi rozdział opisuje choroby wieku starczego oraz sposoby postępowania z osobami starszymi, których kondycja psychofizyczna stale ulega pogorszeniu. W rozdziale trzecim omówione zostały czynności pielęgnacyjne, opiekuńcze i terapeutyczne właściwe dla schorzeń zaawansowanego wieku, w tym między innymi zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, diety dla osób starszych oraz
domowe metody codziennej aktywizacji. W ostatnim rozdziale zawarto informacje o instytucjach udzielających pomocy i formach wsparcia w opiece nad seniorem.

Poradnik „Zrozumieć starość” (w formacie pdf) do pobrania tutaj

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *