Home Poradniki HATHA JOGA
HATHA JOGA

HATHA JOGA

0

CZYM JEST HATHA JOGA?

Hatha oznacza „wbrew”, „na przekór” i odnosi się do dyscypliny, jaką podejmuje praktykujący wkraczając na ścieżkę jogi „wbrew” czy „na przekór” własnej słabości i ograniczeniom. Według jogi doświadczanie duchowe możliwe jest tylko po oczyszczeniu poziomów mniej subtelnych tj. ciała
Pierwszym efektem treningu hatha – jogi, jaki można odczuć już po kilku zajęciach jest poprawa samopoczucia. Osoby ćwiczące jogę mają więcej energii, są pogodniejsze, bardziej zrelaksowane i odprężone, lepiej śpią. Wynika to z wpływu praktyki na wszystkie poziomy istnienia:

1. na poziomie fizycznym ciało staje się sprawniejsze, bardziej elastyczne, a jednocześnie mocniejsze. Wyrabia się koordynacja, stabilność i równowaga ciała. Znika wiele dokuczających nam bólów spowodowanych stylem życia np. bóle kręgosłupa związane z siedzącym trybem życia czy bóle głowy związane z chronicznym napięciem w ciele.

2. na poziomie fizjologicznym poprawia się funkcjonowanie wszystkich układów – oddechowego, krwionośnego, dokrewnego i innych.

3. na poziomie psychiki poprawia się zdolność koncentracji. Osoby praktykujące lepiej rozpoznają i radzą sobie z pojawiającymi się emocjami. Dzięki poznaniu sztuki świadomego relaksu zwiększa się zdolność radzenia ze stresem.

Kiedy ja mówię o jodze, to mam na myśli przede wszystkim właśnie hatha-jogę, a głównym celem mojego treningu staje się zdrowie. Wydaje mi się to całkiem naturalne, gdyż w procesie przenikania jogi na Zachód nastąpiła pewna jej laicyzacja. Społeczeństwa zachodnie dysponujące z jednej strony własną tradycją duchowości, a z drugiej znacznie bardziej zlaicyzowane, ograniczają się do przyjmowania z kultur wschodnich elementów nie kolidujących z własną tożsamością kulturową.

Tak więc mną, jak i myślę większością osób, które rozpoczynały praktykę jogi kierowała chęć poprawy stanu ogólnego zdrowia albo jak inaczej to nazwę: „chęć zadbania o siebie”. Jogę można traktować jak swego rodzaju system gimnastyki dla ciała przynoszący dodatkowo uczucie zrelaksowania i odprężenia i wiele osób tak robi. Joga jako gimnastyka jest bardzo wszechstronna – uwzględnia wszystkie partie ciała oraz formy pracy z ciałem.

Pierwsze cztery elementy jogi klasycznej są to praktyki, które były poddawane badaniom naukowym, potwierdzano ich zbawienny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Ja jako instruktor hatha – jogi (nauczyciel w świecie Zachodu) podpisuję się pod tymi elementami, ciągle się ich uczę i staram się stosować w życiu codziennym dla siebie. Uczciwie i chętnie się nimi dzielę z ludźmi, którzy przychodzą na moje zajęcia. Elementy od piątego wzwyż jest to już obszar wewnętrzny, duchowy, bardzo indywidualny i intymny dla każdego człowieka. Nie jestem kapłanem ani wykształconym psychologiem i nie uzurpuję sobie prawa do kierowania bądź leczenia tak głębokich poziomów osobowości. Zarówno sobie jak i innym pozostawiam prawo wyboru kierunku rozwoju osobistego.

Najprościej mówiąc dla mnie joga to…. świadomość własnego ciała, ruch, radość z życia, akceptacja, empatia i zrozumienie, asertywność, szczerość, oddech, koncentracja.

Katarzyna Koper

Po więcej poradników zapraszamy tutaj.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *