Home Poradniki Zaszczep w sobie chęć szczepienia
Zaszczep w sobie chęć szczepienia

Zaszczep w sobie chęć szczepienia

0

Zaszczep w sobie chęć szczepienia-profilaktyka prozdrowotna Powiatu Chełmskiego

Powiat Chełmski informuje, że w ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych dla dzieci z terenu powiatu chełmskiego na lata 2017-2019″ dysponuje jeszcze wolnymi szczepionkami dla dzieci urodzonych w roku 2015.

Akcja jest skierowana do dzieci zamieszkałych Powiat Chełmski, szczepienie jest bezpłatne i odbywa się w Miejskim Samodzielnym Publiczny Zakład Opieki Medycznej w Chełmie w przychodniach przy ul. Wołyńska 11 i przy Połanieckiej 11. Rodziców zainteresowanych zaszczepieniem dziecka prosimy o kontakt z Agatą Krzeszczyk nr tel: 82 562 75 07.

Czym jest zakażenie pneumokokowe?

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego takich jak zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenie spojówek, zapalenie otrzewnej oraz zapalenie stawów.

Komu przysługują bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom?

Szczepienia przeciw pneumokokom należą do szczepień obowiązkowych, są podawane bezpłatnie dzieciom od 6 tyg. do 2 roku życia oraz dzieciom do ukończenia 5 roku życia z grup ryzyka wymienionych w Programie Szczepień Ochronnych.
Z bezpłatnej szczepionki przeciw pneumokokom skorzysta ok. 125 tys. dzieci.

Ministerstwo Zdrowia zorganizowało akcję dodatkowych, bezpłatnych szczepień dzieci do ukończenia 5 roku życia. W ramach akcji zachęca się do korzystania ze szczepień przeciw pneumokokom wszystkie dzieci z roczników 2013-2016, które nie zostały dotąd zaszczepione. Komunikat dotyczy wszystkich dzieci wcześniej niezaszczepionych, które zostaną zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza. Warunkiem jest zgłoszenie się na wizytę szczepienną i kwalifikacja przez lekarza do szczepienia.

 

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *