Home Edukacja Krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych w Sejmu
Krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych w Sejmu

Krwiodawcy z Zespołu Szkół Technicznych w Sejmu

0

21 października 2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy oraz Dęblina. Zwiedzanie Sejmu rozpoczęło się w Sali Wszechnicy Sejmowej wykładem na temat historii polskiego parlamentaryzmu W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności, makietę kompleksu budynków sejmowych.

W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję na dalsze wysłuchanie wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. W holu głównym Sejmu zobaczyli wyeksponowaną tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Następnie obejrzeli, gablotę z laskami marszałkowskimi oraz inne miejsca w Sejmie znane z mediów. W ramach wycieczki młodzież miała możliwość zwiedzić również gmach Senatu.

Honorowi dawcy krwi

Honorowym dawcom krwi: Mateuszowi Kaczmarek, Mikołajowi Nadworskiemu, Adrianowi Krukowi, Hubertowi Jakubowi Krzos, Konradowi Mocior, Pawłowi Przepiórka, Mateuszowi Wasilew, Krzysztofowi Mironiukowi, Nikodemowi Kopniak, Bartoszowi Rusek, Mateuszowi Grabowiczowi, Jakubowi Szoda, Dawidowi Ćwir, Radosławowi Bitnerowi, Kamilowi Bukszyńskiemu, Bartłomiejowi Łukaszowi Morcisiowi wręczono dyplomy za szlachetną postawę i aktywny udział w ratowaniu ludzkiego życia poprzez włączenie się w ideę krwiodawstwa.

Zamek Królewski

Uczestnicy wycieczki zwiedzali także położony na Starym Mieście Zamek Królewski, będący dawną Rezydencją Królów I Rzeczypospolitej. Młodzież zobaczyła Apartament Wielki (Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny), Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego oraz Apartament Księcia Stanisława

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie młodzież poznała historię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, obejrzała domek pilota, zobaczyła mundury i odznaki lotnicze, a także wojskowe umundurowanie ( od XX-lecia międzywojennego po czasy współczesne).

W pawilonie wystawienniczym uczniowie oglądali m.in. czarną skrzynkę z JAK-a 40, odznaki lotnicze, zdjęcia, mundury, dokumenty a także odnalezione po latach szczątki samolotów z czasów wojny. Młodzież zwiedziła wystawę wewnętrzną, podzieloną na dwie części: nawiązującą do narodzin lotnictwa i jego rozwoju w latach I i II wojny światowej oraz historii najnowszej po 1945 r. oraz wystawę plenerową, której ekspozycja obejmuje 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzęt techniczny, rakietowy i radiolokacyjny. Pobyt w muzeum wzbogacił wiedzę uczniów na temat historii polskiego lotnictwa.
.

tags:
REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *