Home Edukacja 328 litrów młodej krwi
328 litrów młodej krwi

328 litrów młodej krwi

0
0

294 uczniów z ośmiu chełmskich szkół oddało 328 litrów krwi w ramach XVI turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Pierwsze miejsce w Polsce za najlepszą promocję honorowego krwiodawstwa i trzecie miejsce w okręgu lubelskim pod względem ilości oddanej krwi zajęło prężnie działające pod opieką Mariusza Śliwy koło PCK z Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie.

W dzieleniu się bezcennym darem młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko w Chełmie przoduje od lat. W XVI edycji organizowanego przez PCK ogólnopolskiego turnieju, od września 2018 roku do czerwca 2019 roku 118 uczniów oddało 130 l 400 ml krwi. Podczas spotkania w Chełmskiej Bibliotece Publicznej z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża w ich imieniu nagrodę odebrali dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Barbara Baluk oraz opiekun szkolnego koła PCK Mariusz Śliwa.

Drugie miejsce w etapie rejonowym (chełmskim) turnieju przypadło w udziale młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, która honorowo oddała 99 l krwi. Na trzecim miejscu znalazł się Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich z 35 l 600 ml krwi oddanej przez 39 uczniów. Za zajęcie pierwszych trzech miejsc w etapie rejonowym szkoły otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta w Chełmie i oddział rejonowy PCK w Chełmie.

Na wyróżnienie zasługuje również 44 młodych krwiodawców z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, którzy zajęli czwarte miejsce, dzieląc się z potrzebującymi 33 l i 732 ml krwi. Najwięcej krwi oddali: Jarosław Bzumowski (1800 ml) i Jakub Kowalski (1782 ml) oraz Kacper Altyńki, Dominika Bańka, Damian Janicki, Zbigniew Malec, Olga Nawrocka, Aleksandr Radiszczuk (po 1350 ml).

W XVI edycji turnieju krew oddali ponadto uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych i Medycznego Studium Zawodowego.

Codziennie potrzeba ponad 1000 litrów krwi, którą trzeba pobrać od 2000 dawców.

Celem organizowanego przez Polski Czerwony Krzyż od 2002 roku ogólnopolskiego turnieju dla szkół i uczelni wyższych „Młoda krew ratuje życie” jest popularyzowania wśród młodzieży idei honorowego oddawania krwi oraz zebranie jak największej ilości krwi w danej placówce szkolnej. Co roku w całej Polsce w ramach turnieju młodzi krwiodawcy oddają około 12 tysięcy litrów krwi.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.