Home Polityka Wybory parlamentarne 2019 – kalendarz wyborczy
Wybory parlamentarne 2019 – kalendarz wyborczy

Wybory parlamentarne 2019 – kalendarz wyborczy

0

Do 24 sierpnia 2019 roku organy partii politycznych oraz koalicyjne komitety wyborcze lub komitety wyborcze wyborców muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego.

Do 26 sierpnia 2019 roku PKW powołuje okręgowe komisje wyborcze.

Do 3 września 2019 roku do północy komitety mają czas na zgłaszanie kandydatów na posłów oraz senatorów.

Do 8 września 2019 roku Państwowa Komisja Wyborcza poinformuje o utworzeniu obwodów głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów.

Do 13 września 2019 roku PKW zaprezentuje informacje na temat numerów i granic obwodów głosowania wraz z siedzibami obwodowych komisji wyborczych w Polsce.

Do 13 września mogą zgłaszać się osoby, które chcą zostać członkami komisji wyborczych.

Do 22 września 2019 roku powołani zostaną komisarze wyborczy, a gminy muszą sporządzić spisy wyborców.

Od 22 do 29 września 2019 roku żołnierze i ratownicy mogą składać wnioski o dopisanie się do wybranego spisu wyborców dla miejscowości, w których odbywają służby.

Do 28 września 2019 roku wyborcy niepełnosprawni zgłaszają zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

Od 28 września do 11 października 2019 roku do północy w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych możliwa jest nieodpłatna emisja materiałów wyborczych przygotowanych przez komitety.

Do 3 października 2019 roku podanie informacji o zarejestrowanych listach kandydatów przez okręgowe komisje wyborcze.

Do 4 października 2019 roku osoby niepełnosprawne lub starsze mają czas na złożenie wniosku o sporządzenia akty pełnomocnictwa do głosowania.

Do 8 października 2019 roku można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Do 10 października 2019 roku jest czas na zgłaszanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach utworzonych za granicą. Do tego momentu mogą zgłosić się także wyborcy przebywający na polskich statkach morskich.

Od północy 11 października 2019 roku obowiązuje zakończenie kampanii wyborczej i początek ciszy wyborczej.

13 października 2019 roku w godzinach od 7:00 do 21:00 odbywać się będzie głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *