Home Wydarzenia Wielka majówka na Polesiu
Wielka majówka na Polesiu

Wielka majówka na Polesiu

0

Kameralna Majówka na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim to propozycja dla tych, którzy pragną wypocząć z dala od zgiełku miasta, pośród lasów, bagien, mokradeł, torfowisk i malowniczych pejzaży, posłuchać śpiewu ptaków oraz poznać historię i kulturę ludową Polesia.

Polesie, będące największą w Europie krainą jezior, bagien i mokradeł, zostało objęte patronatem UNESCO jako Transgraniczny Rezerwat Biosfery „Polesie Zachodnie”. Najcenniejsze przyrodniczo obszary po stronie polskiej tworzą Poleski Park Narodowy. Wyprawa na Polesie to okazja zarówno do odkrywania uroków unikatowej przyrody, jak i podziwiania poleskiego dziedzictwa kultury materialnej.

30 kwietnia – 5 maja – Dni Otwarte w Skansenie w Holi
W urokliwej wsi w gminie Stary Brus w powiecie włodawskim niewielki skansen obok cerkwi prawosławnej prowadzi Towarzystwo Miłośników Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. Zgromadzono w nim charakterystyczne dla regionu Polesia obiekty budownictwa ludowego: wiatrak koźlak (1934 r.) z Wołoskowoli, chałupę z XIX w. z Wyryk, stodołę z XIX w. z Okczyna, kapliczkę przydrożną z XIX w. z Wyryk, krzyż z XIX w. z Holi, piec garncarski, ule-kłody, żuraw studzienny z XIX w. W czasie dni otwartych przewidziano zwiedzanie chałupy, wiatraka, kuźni, drewutni i stodoły oraz wystawę tradycyjnych wyrobów garncarskich. Godziny zwiedzania: 10.00-18.00. Wstęp: 10 zł – normalny, 6 zł – ulgowy.

2 – 3 maja – Dni Otwarte w Poleskim Parku Narodowym
Poleski Park Narodowy zaprasza na wędrowanie i zwiedzanie z przewodnikiem. Obsługa przewodnicka dla turystów indywidualnych w tych dniach będzie bezpłatna. Wystarczy w siedzibie Parku w Urszulinie lub w Muzeum PPN w Starym Załuczu (5 km od Urszulina) kupić bilet wstępu (normalny – 6 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 14 zł).
2 maja (czwartek) – wędrówki ścieżkami przyrodniczymi: „Spławy” (7,5 km, 3 h), „Dąb Dominik” (3,5 km, ok. 2 h), „Perehod” (4,5 km, 2,5 h) i „Czahary” (6,5 km, 3h, ścieżka udostępniana bezpłatnie, dostępna dla osób niepełnosprawnych). Początek zwiedzania o godz. 10.00. Zbiórki w różnych miejscach, szczegółowe informacje na stronie PPN.
3 maja (piątek) – zwiedzenia Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. Oprócz poznawania historii, przyrody i kultury Polesia Zachodniego, atrakcją będzie spotkanie oko w oko z żółwiem błotnym mieszkającym w oczku wodnym przy muzeum. Zbiórki przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu o godz. 9.30 i 12.30. Czas zwiedzania: 1,5 h.

3 maja – Majówka w Zagrodzie Poleskiej w Kołaczach
Towarzystwo Popularyzacja Piękna Polesia w Kołaczach (gm. Stary Brus, pow. włodawski) zaprasza do zwiedzania kameralnego skansenu w Kołaczach. Można w nim obejrzeć rekonstrukcję charakterystycznego dla terenów obecnego powiatu włodawskiego poleskiego obejścia wiejskiego z drugiej poł. XIX wieku oraz dowiedzieć się, jak dawniej żyli mieszkańcy tego regionu. Prezentowana zagroda składa się z chałupy, stodoły, spichlerza z podcieniem, kurnika, piwnicy i studni tzw. żurawia. Okala ją ogrodzenie prezentujące aż siedem różnych rodzajów poleskiego płotu: płot żerdziowy poziomy, płot z chrustu, płot patykowy, płot z „dartych” desek, płot sztachetkowo-kołkowy, płot sztachetkowy, płot „dworski” z bali z kapnikiem. Skansen można zwiedzać codziennie w godz. 10.00-22.00. Wstęp bezpłatny.
3 maja o godz. 14.00 na terenie skansenu odbędzie się Przegląd Zespołów Ludowych. Udział bezpłatny. Tuż obok Zagrody Poleskiej znajduje się ścieżka przyrodnicza Nadleśnictwa Włodawa „Kołacze, czyli kołatanie do wrót przyrody”.

5 maja – Warsztaty historyczne „Dragonia Atanazego Miączyńskiego”
Do udziału w spotkaniach z szabelką, muszkietem i husarią oraz zwiedzanie Zamku i Wzgórza w Zawieprzycach (gmina Spiczyn w powiecie łęczyńskim) w godz. 14.00-18.00 zachęca Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach. W programie: strzelanie z łuku, lekcja fechtunku, historia husarii, musztra dragońska. Zwiedzanie i udział w warsztatach bezpłatny.
Zawieprzyce to wyjątkowo urokliwe miejsce, które zachwyca widokiem wijących się wśród łąk rzek Bystrzycy i Wieprza. W młodości wakacje spędzała tu późniejsza noblistka Maria Skłodowska-Curie.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *