Home Wydarzenia Blokada transportu towarowego na granicy z Ukrainą
Blokada transportu towarowego na granicy z Ukrainą

Blokada transportu towarowego na granicy z Ukrainą

0
0

Polscy przewoźnicy przesunęli pierwotną datę rozpoczęcia blokady transportu towarowego na granicy z Ukrainą z piątku na poniedziałek 6 listopada. Otrzymali także zgodę na protest od lokalnych władz, a jego planowany czas trwania może wynieść nawet dwa miesiące – do 3 stycznia 2024 roku. Blokada rozpocząć się ma w samo południe o godzinie 12:00 i skoncentrowana będzie na trzech kluczowych przejściach granicznych: Dorohusk-Jagodzin, Korczowa-Krakowiec oraz Chrebenne-Rawa Ruska.

Protest ten związany jest z liberalizacją przepisów w sprawie transportu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej. Przewoźnicy chcą zwrócić uwagę na sytuację w obszarze przewozów transportowych w Polsce i rozpoczęcie rozmów polsko-ukraińskich. W przypadku osiągnięcia kompromisu, mieliby zrezygnować z blokady przejść granicznych.

Zalały nas ukrainskie ciężarówki

Zalały nas ich ciężarówki. To zrujnowało nam zrównoważony do tej pory rynek usług transportowych. Gdyby to były relacje tylko do i z Ukrainy, to nie zdestabilizowało nam rynku, ale niestety firmy ukraińskie stosują nieuczciwe praktyki, między innymi realizując przewozy wewnątrz UE, co jest dla nich i innych pozaunijnych przewoźników bez odpowiedniego zezwolenia bezwzględnie zakazane-uważa Jacek Sokoł z Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu

Przed wojną wydawano po 180 tys. zezwoleń dla Polski i Ukrainy, co oznacza, że rocznie granice przekraczało 360 tys. ciężarówek. Natomiast tylko w tym roku liczba przewozów z Ukrainy wyniosła ponad 800 tys.

Nie jesteśmy przeciwni Ukraińcom, chcemy im pomagać, ale istotny jest też nasz interes i bezpieczeństwo gospodarcze. Jesteśmy skłonni zaakceptować zwolnienie z obowiązkowych zezwoleń w transportach humanitarnych i wojskowych, ale nie w przewozach komercyjnych. Nasz rząd oraz UE doprowadziły do tej sytuacji. To wymknęło się spod kontroli. Teraz muszą to naprawić – ocenia Sokół.

Protestujący domagają się:przywrócenia zezwoleń w relacjach z Ukrainą;zaostrzenia zasad przewozów w ramach EKMT;zakazu rejestracji spółek w Polsce, jeżeli ich finanse i księgowość znajdują się poza UE;otrzymania dostępu do ukraińskiego systemu „Szliah”;wydzielenia w ramach systemu e-Cherta oddzielnych kolejek dla pojazdów z UE;wydzielenia odrębnych kolejek dla pojazdów na pusto

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *