Home Wydarzenia Utrudnienia na przejściu granicznym: Ludzie blokują drogi na Ukrainie
Utrudnienia na przejściu granicznym: Ludzie blokują drogi na Ukrainie

Utrudnienia na przejściu granicznym: Ludzie blokują drogi na Ukrainie

0

W niedzielę, 25 listopada, właściciele samochodów z numerami zagranicznymi zaczęli blokować drogi na Ukrainie z powodu wejścia w życie ustaw № 8487 i № 8488, które legalizują importowane samochody z numerami europejskimi wprowadzonymi z naruszeniem przepisów celnych i podatkowych.

Jak czytamy w komunikacie Straży Granicznej:

Straż Graniczna informuje o możliwych utrudnieniach w odprawach na granicy z Ukrainą oraz w ruchu po przekroczeniu granicy. Utrudnienia związane są z protestami, które odbywają się po ukraińskiej stronie granicy na drogach dojazdowych do przejść granicznych w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie oraz w Hrebennem.
Z uwagi na blokady dróg dojazdowych do przejść granicznych po stronie ukraińskiej może mieć miejsce czasowe wstrzymanie ruchu granicznego. Prosimy podróżnych o bieżące śledzenie komunikatów.

Skąd te problemy?

Blokady po stronie ukraińskiej związane są ze zmianą przepisów celno-skarbowych na Ukrainie.

Ruch został zablokowany na autostradzie Kijów-Kowel-Jagodin (Warszawa) w Lubomlu, Kowlu, w pobliżu skrzyżowania Jagodin.

Igor Zinkevich, zastępca Lwowskiej Rady Miejskiej, na swojej stronie na Facebooku powiedział, że ludzie blokują przejścia graniczne: Rawa Ruska, Krakowiec, Ustylug i Jagodin.

Zinkevich powiedział również, że na obszar celny przejścia granicznego Jagodin w obwodzie Wołyńskim przyjechały posiłki straży granicznej.

7 listopada pod budynkami Rady Najwyższej protestowali właściciele samochodów z rejestracją zagraniczną. Posiadacze aut na „euro blachach” zażądali od posłów, aby zatwierdzili projekty, które obniżą akcyzę od odprawy celnej samochodów. W pierwszym czytaniu odpowiednie projekty ustaw zostały przyjęte w lipcu. 8 listopada Rada Najwyższa zatwierdziła drugi projekt ustawy, który dotyczy importu samochodów na Ukrainę na euro-numerach. Aktywiści i właściciele aut pozostali niezadowoleni z innowacji. Termin pół roku na odprawę celną samochodów na euro-numerach nie był zadowalający. Działacze domagają się również stawki podatku akcyzowego w wysokości nie większej niż 40%.

Ustawa №8488, w rzeczywistości uniemożliwia korzystanie z samochodów na numerach zagranicznych na Ukrainie. Jednocześnie policja jest zobowiązana do zatrzymywania samochodów i ma prawo do identyfikacji faktów dotyczących korzystania z pojazdów z naruszeniem przepisów celnych. W tym celu przewiduje się, że policja otrzyma od służb celnych informacje o dacie importu pojazdów i osób, które je przywiozły. W przypadku wykrycia faktów naruszenia przepisów celnych policja jest zobowiązana do poinformowania organów celnych, które następnie nakładają odpowiednie grzywny.

Maksymalna kara za przekroczenie czasu pobytu samochodu na Ukrainie wynosi 170 tysięcy hrywien lub konfiskata samochodu.

Przypominamy, że w Chełmie i powiecie chełmskim jest zarejestrowanych ponad 12 tys. aut, których współwłaścicielem jest obywatel Ukrainy.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *