Home Wydarzenia „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”
„Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”

„Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku”

0

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie wzięli udział w V edycji ogólnopolskiego programu „Szkoła Tolerancji” realizowanej przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. Młodzież wraz z nauczycielami, wychowawcami, pedagogami, krok po kroku analizowała wartości i cechy, jakimi powinni kierować się współcześni patrioci i patriotki.

Uczniowie przygotowując się do podsumowania projektu, uczestniczyli w zajęciach dotyczących patriotyzmu, poznali historię godła, flagi oraz hymnu Polski przedstawioną w reportażu ,,Mazurek Dąbrowskiego – od piosenki żołnierskiej do hymnu Polski”. Młodzież przygotowała też w formie plakatu mapy myśli i skojarzeń wokół hasła ,,patriotyzm”. Ich prace zostały wyeksponowane w holu szkoły.

Finał projektu pod hasłem „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku” w Gastronomach miał miejsce 16 listopada 2018 r. podczas Dnia Tolerancji, który został zorganizowany we wszystkich placówkach w Polsce biorących udział w V edycji programu. Młodzież we współpracy z nauczycielami i koordynatorem projektu przygotowała koncert pieśni i piosenek patriotycznych.

W trakcie koncertu uczniowie przypomnieli swoim rówieśnikom historię pieśni i piosenek, które śpiewano kiedyś w polskich domach. Zwrócono uwagę na to, że pieśni te towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach dziejowych. Zaprezentowane piosenki odzwierciedlały obyczaje, folklor i historię Polski. Były dokumentem poszczególnych epok, obrazkiem rodzajowym i jednocześnie świadectwem czasu. Montaż słowno-muzyczny przyczynił się do popularyzacji wśród młodych ludzi pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły Polakom w drodze ku niepodległości. Na uwagę zasługuje fakt, że pieśni i piosenki patriotyczne śpiewała wspólnie młodzież z Polski i z Ukrainy.

Szkolnym koordynatorem programu była pani Beata Śmigielska, w działaniach wspierały ją pani Renata Nowosad, pani Wanda Pawluk i pani Marzanna Stus.

Więcej wydarzeń tutaj.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *