Home Opinie Dziwny jest ten Chełm! Przykład idzie z góry
Przykład idzie z góry

Przykład idzie z góry

0
0

W kolejnych miastach z urzędów znika jednorazowy plastik, a urzędnicy i radni piją wodę podawaną w szklanych dzbankach lub butelkach. W Chełmie na sesjach rady miasta wciąż serwuje się wodę w plastikowych butelkach, a na oficjalnym fanpage’u urzędu miasta promuje kawę w plastikowych kubkach. Nieekologicznie, nieelegancko i niezdrowo!

Produkujemy coraz więcej śmieci, często zupełnie bezsensownie. Góry śmieci rosną, a mikroplastik jest już dosłownie wszędzie – w wodzie, powietrzu, jedzeniu i… w nas. Segregowanie i recykling nie rozwiązują problemu. Potrzebna jest radykalna zmiana mentalności i codziennych nawyków.

Uświadamianie konieczności ograniczanie używania plastiku władze wielu miast postanowiły przykładnie zacząć od siebie. Zakaz stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, talerzy, sztućców, kubeczków czy słomek w instytucjach miejskich oraz podczas imprez i wydarzeń organizowanych przez miasto wprowadziły między innymi samorządy Wałbrzycha, Sopotu, Krakowa, Trzcianki, Sosnowca, Wrocławia czy Warszawy.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego w wydanym zarządzeniu zobowiązał urzędników do zastąpienia ich produktami wielokrotnego użytku bądź jednorazowymi nadającymi się do kompostowania lub ulegającymi biodegradacji oraz w miarę możliwości rezygnacji przy wykonywaniu zadań ze stosowania toreb i reklamówek z tworzyw sztucznych.

Zgodnie z decyzją prezydenta Torunia podczas wydarzeń organizowanych przez urząd miasta oraz finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetowych gminy plastikowe butelki, talerze, kubki, sztućce i słomek mają być zastąpione naczyniami wielorazowego użytku lub jednorazowymi, które ulegają kompostowaniu bądź biodegradacji. Ponadto urzędnicy zobowiązani zostali do nieużywania jednorazowych toreb i siatek z tworzyw sztucznych, wykorzystywania do promocji miasta produktów nadających się do recyklingu oraz stosowania w zamówieniach publicznych klauzuli środowiskowych.

W Poznaniu radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o zaprzestaniu w urzędzie miasta oraz podległym mu instytucjom zakupu wody i napojów w jednorazowych plastikowych butelkach, wycofaniu jednorazowych talerzy, sztućców, kubków i słomek z plastiku, kawy i mleka w kapsułkach, plastikowych toreb i reklamówek, plastikowych gadżetów dla radnych i gości, konfetti i baloników z miejskich imprez oraz wymogu korzystania z usług firm cateringowych, używających ekologicznych naczyń.

Od 1 stycznia 2020 roku mieszkańców Chełma czeka drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci. Mimo że do obsługi odbioru i wywozu śmieci samorząd Chełma zmuszony jest z budżetu dopłacać kilka milionów złotych, władze Chełma nie podejmują żadnych konkretnych działań motywujących społeczeństwo do ograniczania jednorazowego plastiku. Niestety, ani prezydent, ani urzędnicy, ani samorządowcy nie starają się świecić dobrym przykładem.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *