Home Wydarzenia Krasnostawskie Chmielaki po raz 49.
Krasnostawskie Chmielaki po raz 49.

Krasnostawskie Chmielaki po raz 49.

0

Po raz pierwszy w Polsce dwudniowe obchody święta chmielu nazwane Chmielakami zorganizowano w Krasnymstawie 11-12 września 1971 roku. Z tej okazji w centrum Krasnegostawu otworzono pierwszą na Lubelszczyźnie pijalnię piwa, która w dniu otwarcia serwowała… aż 8 gatunków piwa, w tym okocimskie i żywieckie. Podczas tegorocznych Chmielaków – najważniejszego piwnego festiwalu w Polsce, 23-25 sierpnia swoje stoiska wystawi ponad 60 browarów z Polski i zagranicy. Ile będzie gatunków piw? – tego nikt chyba nie zdoła policzyć. Nie zabraknie piw korporacyjnych oraz tych najbardziej poszukiwanych – rzemieślniczych. W piątek, 23 sierpnia, o godz. 17.00 zgodnie z tradycją na krasnostawskim Rynku Chmielaki rozpocznie uroczyste zerwanie pędów chmielu.

Pierwszemu świętu chmielarzy i piwowarów w Krasnymstawie w 1971 roku (wówczas jeszcze lokalnemu) towarzyszył krajowy sejmik chmielarzy i sesja popularno-naukowa poświęcona uprawie chmielu. Na boisku sportowym urządzono barwne widowisko obrzędowe, a w korowodzie tanecznym w regionalnych strojach ludowych uczestniczyło 450 osób. Wielkie wrażenie zrobiła kawalkada jeźdźców w historycznych strojach na koniach ze stadniny ogierów w Białce. Król Władysław Jagiełło przypomniał o nadaniu miastu praw miejskich oraz prawa warzenia piwa. Otwarto również pierwsze w kraju muzeum chmielarstwa oraz wystawę sprzętu rolniczego, na której podziwiać można było prototyp polskiego kombajnu do zbioru chmielu wg projektu inż. Tadeusza Zaorskiego.

Współcześnie Chmielaki to wielka ogólnopolska atrakcja turystyczna, łącząca tradycje dożynek chmielowych i festiwalu piwnego z bogatym programem artystycznym na dwóch scenach. Podczas 49. Chmielaków na trzy dni wyłączone z ruchu zostanie całe centrum miasta. Wokół Rynku rozlokuje się strefa browarów korporacyjnych i regionalnych, a na terenie Dworku Starościńskiego piwa rzemieślnicze oferować będą browary kraftowe i piwowarzy domowi. Wstęp na teren wydarzenia jest darmowy.

Na scenie na Rynku wystąpią m.in. Mrozu (23.08, godz. 19.00), HappySad (23.08, godz. 21.00), Sarsa (24.08, godz. 19.30), Nocny Kochanek (24.08, godz. 21.15), Jamal (25.08, godz. 16.30), Sidney Polak (25.08, godz. 18.00) oraz Feel (25.08, godz. 20.00).

Na scenie w Dworku Starościńskim zaplanowano m.in. koncerty zespołów Zła Wola (23.08, godz. 20.30) i Henryk Miśkiewicz Trio (24.08, godz. 21.00), przegląd kapel ludowych i podwórkowych oraz latynoską potańcówkę (Music of Buena Vista – The Cuban Latin Jazz).

Wśród chmielakowych atrakcji ponadto: korowód chmielakowy, półmaraton chmielakowy, ogólnopolski zlot paralotniarzy Chmieloty, konsumencki konkurs piw, wycieczka z pianką, wybory Miss Chmielaków, zlot zabytkowych samochodów, strefa disco, wesołe miasteczko, darmowe gry i zabawy.

23 i 24 sierpnia w godz. 9.00-18.00 Dworek Starościnski zaprasza na kiermasz twórczości ludowej oraz prezentację rękodzieła artystycznego obejmująca garncarstwo, malarstwo, rzeźbę, koronkarstwo, plecionkarstwo, wycinanki, plastykę obrzędową i zdobniczą, wyroby z drewna, skór, słomy i wosku pszczelego.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *