Jubileusz Anonimowych Alkoholików
W trzydniowym zlocie (16-18 sierpnia) z okazji 45-lecia istnienia w Polsce wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uczestniczy kilka tysięcy uwolnionych od alkoholizmu.
Pierwsza polska grupa Anonimowych Alkoholików „Eleusis” zawiązała się w 1974 roku w Poznaniu. Obecnie w całym kraju funkcjonuje około 2800 grup, skupiających łącznie ponad 30 tys. uzależnionych od alkoholu, a polska wspólnota AA jest jedną z najprężniej działających w Europie.
W Chełmie spotkania organizuje siedem grup AA:
- „Razem” – ul. Starościńska 4a (Klub Abstynenta),
- „Na Górce” – ul. Lubelska 2 (plebania Bazyliki NNMP),
- „Serce” – ul. Wołyńska 69 (Schronisko dla bezdomnych im. Brata Alberta),
- „Szarotka” – ul. Reformacka 24 (Chełmskie Stowarzyszenie Klubów Abstynenta Odnowa),
- „Milenium” – ul. Obłońska 20 (budynek Straży Miejskiej),
- „Pomocna Dłoń” – ul. Szpitalna 52 (szpital, pawilon B),
- „Prosta Droga” – ul. Kolejowa 112 (Zakład Karny).
Jedynym warunkiem przystąpienia do wspólnoty Anonimowych Alkoholików jest chęć zaprzestania picia. Nie ma składek ani opłat. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją czy instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie popiera ani nie zwalcza żadnych poglądów. Jej celem jest pomoc alkoholikom w trwaniu w trzeźwości. Więcej informacji na stronach: http://aa24.pl i http://aa.org.pl
Wspólnota AA powstała w 1935 w Stanach Zjednoczonych za sprawą dwóch alkoholików: maklera giełdowego Williama Griffitha Wilsona i chirurga Roberta Holbrooka Smitha, którzy opracowali program zdrowienia oparty na 12 krokach.