Home Wydarzenia Gminne dożynki czas zacząć
Gminne dożynki czas zacząć

Gminne dożynki czas zacząć

0

Tradycja oficjalnych dożynek sięga czasów dwudziestolecia międzywojennego. Organizować je wówczas zaczęły partie chłopskie, przede wszystkim ludowcy, oraz władze lokalne i państwowe (pierwsze dożynki prezydenckie odbyły się w Spale w 1927 roku). Dożynki chłopskie w II Rzeczpospolitej stanowiły polityczną manifestację ruchu ludowego (nierzadko radykalnego) i bywały brutalnie tłumione przez policję. Kościół usiłował się im przeciwstawiać poprzez urządzanie dożynek parafialnych.

W czasach PRL dożynki stały się ogólnopolskim świętem plonów, a rolę gospodarzy pełnili przedstawiciele władz partyjnych. Po 1980 roku obchodom dawnego gospodarskiego święta rolniczego stanu dla odmiany nadano obowiązujący do dziś charakter wyznaniowy.

Tegoroczne dożynki w powiecie chełmskim zainaugurowała 11 sierpnia gmina Żmudź. Kolejne gminne święta plonów zaplanowano 18 i 25 sierpnia oraz powiatowe 1 września.

18 sierpnia dożynki w gminie Bialopole rozpoczną się w samo południe na placu targowym. W części artystycznej wystąpi Cygański tabor (godz. 16.00) i Luka Rosi (godz. 20.00), a na zakończenie organizatorzy zapraszają na zabawę z DJ Atomic. Nie zabraknie konkursów wieńce dożynkowych i wypieku chleba wiejskiego, konkurencji sprawnościowych dla dzieci i dorosłych, degustacji potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, wystawy rękodzieła artystycznego oraz płodów rolnych.

18 sierpnia w programie dożynek w gminie Siedliszcze organizowanych w amfiteatrze przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza: prezentacje lokalnych zespołów, program cyrkowy dla dzieci, koncert zespołu K.A.S.A (godz. 16.00) oraz występ kabaretu Rak (godz. 17.00). Ponadto konkursy na wieniec dożynkowy, chleb dożynkowy, najlepsze ciasto i tradycyjną nalewkę.

25 sierpnia podczas dożynek w gminie w Wierzbicy w amfiteatrze zagrają: orkiestra dęta z Rejowca, zespół cygański, lokalne kapele, ukraiński zespół Lubawa z Lubomla i chełmski Bimber Boys (godz. 19.00). O godz. 16.00 na uczestników czekać będzie wielka patelnia, czyli kaszotto z porami i śmietaną z dodatkiem kurczaka, a po godz. 20.15 zabawa dożynkowa w klimacie lat osiemdziesiątych.

25 sierpnia o godz. 12.00 rozpoczną się gminne dożynki na placu targowym w Wojsławicach. Zaplanowano rozstrzygnięcie konkursów na tradycyjny wieniec dożynkowy, chleb wiejski, na najlepszą nalewkę, najsmaczniejszy makowiec, najaktywniejsze sołectwo i najaktywniejszego czytelnika, występy zespołów ludowych, chóru Wojsławianie, zespołu Winok z barwinku z Ukrainy (gm. Pawliwka), Herkulanum, Mada-Bis oraz pokazy cyrkowe Teatr Ognia Utopia. Gwiazdami dożynek wojsławickich będą Trubadurzy (godz. 18.00) oraz Freaky Boys (godz. 20.30), a zakończy je zabawa taneczna z zespołem Trio-Top (godz. 21.30).

25 sierpnia początek dożynek w gminie Leśniowice na stadionie sportowym zaplanowano o godz. 14.00. Podczas festynu ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursów na najładniejszy wieniec dożynkowy, na najsmaczniejszy chleb wiejski i na najsmaczniejszą potrawę wytrawną (roladę). Wystąpią: Bimber Boys (godz. 16.00), Tabor Cygański (godz. 18.00), Swojska Kapela (godz. 19.00) oraz SONiC (godz. 20.00).

25 sierpnia na dożynkach w gminie Dubienka na placu przy czołgu wystąpią MIKA (godz. 16.00), Cudawianki z Dorohuska (godz. 17.00), Yaroo (godz. 19.30). Na gości imprezy czekać będą stoiska kół gospodyń wiejskich, artystów, twórców ludowych, atrakcje dla dzieci oraz gastronomia i na zakończenie dyskoteka pod gwiazdami z zespołem Sammer.

25 sierpnia obchody święta plonów w gminie Sawin otworzy o godz. 13.00 korowód dożynkowy. W parku zaprezentują się zespoły dziecięce i młodzieżowe oraz soliści, kapele i zespoły ludowe, rozstrzygnięte zostaną konkursy dożynkowe. O godz. 19.00 na scenie pojawi się Malibu, a po koncercie w parku do tańca zagra Avenis.

1 września Starostwo Powiatowe w Chełmie zaprasza o godz. 10.30 na dożynki powiatowe do Rejowca. W amfiteatrze w parku pałacowym (ul. W. Zaleskiego 1) publiczność bawić będzie m.in. Kabaret z Kopydłowa i zespół Nokaut, a podczas wieczornej zabawy do tańca przygrywać będzie Joker (godz. 20.15). Dożynkom towarzyszyć będą konkursy na wieniec, chleb wiejski, najlepsza nalewkę, najlepsze ciasto, najładniejszą kompozycję dożynkową i dożynkowe witacze. Każda gmina z terenu powiatu może wystawić jedną reprezentację z chlebem i wieńcem. Na kiermaszu swój dorobek zaprezentują koła gospodyń wiejskich i twórcy rękodzieła ludowego.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *