Home Wydarzenia Bolkowanie w cieniu monumentalnego dębu
Bolkowanie w cieniu monumentalnego dębu

Bolkowanie w cieniu monumentalnego dębu

0
0

Na huczne uroczystości imieninowe dębu Bolko i tradycyjne mierzenie obwodu pnia 17 i 18 sierpnia do parku podworskiego w Hniszowie zaprasza gmina Ruda-Huta. Wprawdzie sędziwy jubilat nie ma tysiąca lat, jak głosi legenda, a tylko nieco ponad 650, i swojego imienia nie zawdzięcza Bolesławowi Chrobremu, który jakoby miał pod nim odpoczywać podczas wyprawy na Kijów, a zmarłemu w 1883 roku synowi właścicielki Hniszowa, ale i tak jest najokazalszym na Lubelszczyźnie (wysokość 29 m, obwód pnia 874 cm, średnica korony 36 m) i jednym z największych i najstarszych dębów w Polsce.

17 sierpnia (sobota) cykl imprez sportowo-rekreacyjnych rozpoczną o godz. 05.45 zawody wędkarskie na rzece Bug. O godz. 8.00 z Chełma (rejestracja i start: parking przy szpitalu, ul. Ceramiczna 1) wyruszy rajd rowerowy „Bolkowanie 2019” (trasa: Chełm–Ruda-Huta, Wola Uhruska–Hniszów). O godz. 9.00 na boisku w Hniszowie drużyny zmierzą się w turnieju piłki plażowej. Spływ kajakowy rzeką Bug (Świerże-Siedliszcze) wystartuje o godz. 10.30 obok młyna w Świerżach (zbiórka o godz. 09.30 w Hniszowie pod dębem Bolko). Początek III Biegu Przełajowego z Bolesławem o godz. 15.00 na parkingu w Świerżach (meta w Hniszowie pod dębem Bolko).

18 sierpnia (niedziela) od godz. 13.00 zaplanowano występy i koncerty: The Doox zUkrainy, 4Roses z Ziółkowa, kabaret QQ Na Muniu, Swojska Kapela z Woli Uhruskiej, Jarzębina Czerwona z Rudki, Bokoryna z Żalina, Akord z Rudy-Huty, pokazy akrobatyki rowerowej i motocyklowej, krav maga oraz sekcji tanecznej. Ponadto konkurs kulinarny „Nadbużańska Akademia Smaku”, park zabaw dla dzieci, wystawy rękodzieła ludowego.

Przy okazji Bolkowania warto rozejrzeć się po okolicy. W hniszowskim parku założonym w stylu angielskim, stanowiącym otoczenie rozebranego w 1957 roku drewnianego dworu, rośnie około 250 drzew. Oprócz chronionego od 1959 roku dębu szypułkowego Bolko, w parku podworskim rośnie 12 innych drzew o statusie pomników przyrody – 6 dębów szypułkowych, egzotyczna iglicznia trójcierniowa (obwód 156 cm i wysokość 17 m), brzoza brodawkowata (obwód 246 cm, wysokość 22 m), 2 jesiony wyniosłe, klon zwyczajny i wiąz polny. W pobliskim starorzeczu Bugu znajduje się otoczony szuwarami dawny staw dworski.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *