Home Opinie Dziwny jest ten Chełm! Fotogeniczny Stanisław Dydziński z Chełma
Fotogeniczny Stanisław Dydziński z Chełma

Fotogeniczny Stanisław Dydziński z Chełma

0

Plebiscyt „Czy jesteśmy fotogeniczni?”, zapoczątkowany w 1930 roku przez ogólnopolski tygodnik „Kino”, cieszył się przed wojną ogromnym zainteresowaniem czytelników. Marzący o karierze filmowej z całej Polski nadsyłali swoje wystylizowane i wyretuszowane fotografie (w niczym nieustępujące dzisiejszym selfie), licząc na ich publikację, a nade wszystko na dostrzeżenie przez filmowców i debiut w jakiejś epizodycznej roli. W 1937 roku na łamach „Kina” ukazało się zdjęcie fotogenicznego kandydata na amanta filmowego Stanisława Dydzińskiego z Chełma Lubelskiego.

Jak udało się ustalić, Stanisław Dydziński w 1935 roku był p. o. prezesa mieszczącego się przy ul. B. Pierackiego 41 Związku Osadników w Chełmie. Ponadto w 1936 roku pełnił funkcję sekretarza, a następnie w 1937 roku kierownika Okręgowego Towarzystwa Organizacyj i Kółek Rolniczych. Był również w 1936 roku członkiem zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury Polskiej w Chełmie, które wydawało „Kronikę Nadbużańską”, a nawet zamieszczał w niej krótkie informacje i felietony.

Czy to ta sama osoba? Może ktoś wie coś więcej?

Poniżej karnawałowy felieton Stanisława Dydzińskiego z chełmskiej „Kroniki Nadbużańskiej” (24 lutego 1935 r.)

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *