Home Opinie Dziwny jest ten Chełm! Czas stanął w miejscu
Czas stanął w miejscu

Czas stanął w miejscu

0

Ciekawe, co tym razem wstrzymało bieg historii w legendarnym grodzie nad Uherką, zatrzymując wskazówki zegara na Gmachu Dyrekcji o godz. 11.30 (23.30) i na wieży kościoła pw. Rozesłania św. Apostołów o godz. 7.32 (19.32)?

Zegar gdański z 1768 roku na prawej wieży kościoła pw. Rozesłania św. Apostołów został zamontowany w 1970 roku. Zegar na Gmachu umieszczono w 1979 roku. Odkąd pamiętają starsi chełmianie, oba czasomierze zawsze żyły własnym rytmem.

Duży, porządny, nie jakiś tam świetlno-elektroniczny ale tradycyjny, ze wskazówkami, a wszystko w kolorze złotym. Ma również zegar inną zaletę – co godzinę gra melodię. Szkoda tylko, że niektórzy miewają trudności z rozpoznaniem melodii. Dowodzić to może słabej znajomości w chełmskiej społeczności niektórych pieśni lub tego, że maszyna nieco fałszuje. Ale ogólnie rzecz biorąc miło jest mieć w mieście pierwszy miejski zegar, który potwierdza I miejskość Chełma (kto widział zegar na wsi?) a poza tym definitywnie rozstrzyga on spór o centrum miasta – tam centrum gdzie ratusz. Przy okazji okazało się, że „Dyrekcja” to też miasto.” – donosiła we wrześniu 1979 roku „Jednodniówka – Chełm-80”.

Kamirianna

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *