Home Edukacja Cyberzagrożenia
Cyberzagrożenia

Cyberzagrożenia

0

Jak bezpiecznie korzystać z sieci, komunikatorów oraz serwisów społecznościowych i ustrzec się przed czyhającymi w Internecie zagrożeniami?

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przygotowali specjalny materiał edukacyjny „Cyberprzemoc – nowe zagrożenie dla dzieci i młodzieży”.

 

 

Dla własnego bezpieczeństwa policja radzi posługiwać się na portalach pseudonimem zamiast imieniem i nazwiskiem, nie podawać adresu ani numeru telefonu, nie wysyłać swoich zdjęć. W przypadku znajomości internetowych trzeba mieć na uwadze, że nigdy nie wiadomo, kto kryje się po drugiej stronie ani jakie ma zamiary. Udostępnione zdjęcia i informacje mogą wykorzystać przestępcy, często podający się za osoby nieletnie. Spotkania w realu z osobami poznanymi w Internecie mogą być wówczas bardzo niebezpieczne.

Warto również pamiętać, że w sieci nigdy tak naprawdę nie jesteśmy do końca anonimowi. Dlatego umieszczanie jakichkolwiek informacji, zdjęć, wpisów czy komentarzy powinno być zawsze starannie przemyślane.

Każdy użytkownik Internetu powinien stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci: regularnie aktualizować system i oprogramowanie, zainstalować program antywirusowy, nie instalować oprogramowania z niepewnych serwerów, wykonywać kopie bezpieczeństwa i przechowywać je na zewnętrznych nośnikach.

Nigdy nie należy podawać loginów i haseł osobom trzecim. Bezpieczne hasła powinny zawierać minimum 8–10 znaków i stanowić kombinację małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nie mogą mieć związku z naszym imieniem, nazwiskiem, przezwiskiem, czy też kojarzyć się z miejscem zamieszkania, pracy, hobby, ulubionym zwierzakiem itp. Hasła używane na różnych portalach muszą być inne. Zaleca się regularne i częste ich zmienianie, najlepiej co miesiąc.

W celu uniknięcia phishingu nie wolno otwierać linków bezpośrednio z otrzymanego e-maila, zwłaszcza od nieznanych nadawców, ani nie przesyłać mailem danych do logowania czy informacji dotyczących kart kredytowych. Maile od oszustów podszywających się pod banki, serwisy aukcyjne lub różnego rodzaju instytucje zwykle zawierają komunikat o rzekomym zdezaktywowaniu konta oraz link przekierowujący na fałszywe strony internetowe. Należy pamiętać, iż banki i instytucje finansowe zawsze stosują protokół HTTPS. Jeżeli więc adresu strony z logowaniem w oknie przeglądarki nie poprzedza https://, nie wolno na niej podawać żadnych danych. O każdym podejrzeniu sfingowanych stron należy powiadamiać policję.

Przed dokonaniem zakupów przez Internet koniecznie trzeba zapoznać się z regulaminem sklepu lub serwisu, sprawdzić w miarę możliwości wiarygodność sprzedawcy, zwrócić uwagę na cenę produktu (wyjątkowo atrakcyjna powinna wzbudzić podejrzenie i czujność), nie kasować korespondencji ze sprzedającym (w przypadku oszustwa będzie dowodem potwierdzającym zakup). Jeżeli otrzymany towar okaże się niezgodny z zamówieniem, sprawę należy zgłosić o tym policję.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *