Home Opinie Dziwny jest ten Chełm! Chełmski Budżet Obywatelski – porażka informacyjna
Chełmski Budżet Obywatelski – porażka informacyjna

Chełmski Budżet Obywatelski – porażka informacyjna

0

Błędu w elektronicznym systemie głosowania budżetu obywatelskiego prawdopodobnie nie było. Zabrakło jednak rzetelnej informacji i czytelnej instrukcji głosowania. Jak dalece chełmskie standardy informacyjne odbiegają od obowiązujących w Warszawie, Wrocławiu, a nawet Giżycku – zobaczcie, porównajcie i osądźcie sami. Jedno jest pewne: chełmscy urzędnicy dużo się jeszcze muszą nauczyć.

Na stronie internetowej chełmskiego budżetu obywatelskiego próżno szukać składu rady ds. budżetu obywatelskiego. A zamieszczona tam instrukcja głosowania wygląda następująco:

Co ciekawe, w Warszawie i Wrocławiu w głosowaniu budżetu obywatelskiego mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek. W stolicy można było samodzielnie głosować ukończywszy 13 lat, młodsi mogli głosować za zgoda rodziców lub opiekunów. W Chełmie prawo głosowania przyznano mieszkańcom od 16 roku życia (niepełnoletnim za zgodą opiekuna). W Warszawie zagłosować mogli również mieszkający tam obcokrajowcy mający nadany numer PESEL. Mieszkającym we Wrocławiu cudzoziemcom, którzy go nie posiadali, wystarczył numer paszportu.

A tak o tym, kto i jaki sposób może zagłosować na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego, oraz o weryfikacji danych w przypadku elektronicznego głosowania szczegółowo informowały urzędy miast w Warszawie, Wrocławiu i Giżycku.

Warszawski budżet obywatelski:

Budżet obywatelski w Warszawie (broszura w wersji pdf), app.twojbudzet.um.warszawa.pl

Wrocławski budżet obywatelski:

Giżycki budżet obywatelski:

Kolejna ważna kwestia. Na stronie warszawskiego budżetu obywatelskiego urzędnicy opublikowali orientacyjny cennik pozwalający mieszkańcom dowiedzieć się, ile kosztuje między innymi budowa tężni solankowej wraz z rocznym utrzymaniem (380 tys. zł), posadzenie drzewa wraz z trzyletnią pielęgnacją, ławka, latarnia, kosz na śmieci, toaleta, wybudowanie 100 m drogi, organizacja koncertu czy projekcji filmowej (https://twojbudzet.um.warszawa.pl/sites/twojbudzet.um.warszawa.pl/files/cennik_-_ile_kosztuje_miasto_-_2019.pdf).

O zamieszczenie cennika w formie infografiki informującej o cenie przykładowego nasadzenie drzewa, budowy placu zabaw, boiska, 100 m chodnika, drogi rowerowej, oświetlenia ulicznego itp. zadbał również urząd miasta we Wrocławiu (https://www.wroclaw.pl/rozmawia/wroclawski-budzet-obywatelski-2019-cennik).

Liczymy, że w przyszłym roku chełmscy urzędnicy wyciągną wnioski z tegorocznego zamieszania i wzorem innych miast solidnie przygotują informacje dotyczące budżetu obywatelskiego.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *