Home Edukacja Tour de Konstytucja PL w Chełmie.
Tour de Konstytucja PL w Chełmie.

Tour de Konstytucja PL w Chełmie.

0
0

Tour de Konstytucja PL to wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników, osób zaufania społecznego i wolontariuszy. Ten innowacyjny, obywatelski cykl wydarzeń z ideą demokracji i z edukacją obywatelską dociera do dużych miast, ale przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wiosek w całej Polsce. Uważamy, że dzisiaj priorytetem dla wszystkich organizacji obywatelskich jest dialog, ale prowadzony na poziomie najmniejszych skupisk ludzkich jak sołectwo, wioska, rodzina, grupa znajomych czy współpracowników. Dość traktowania rozmowy o konstytucji jako okazji do dzielenia społeczeństwa!

https://www.facebook.com/events/2253967888070876?ref=newsfeed  link do wydarzenia


Zacznijmy rozmawiać bez uprzedzeń w stosunku do ludzi o innych poglądach lekceważąc podziały, które narzucili nam politycy. Nasza akcja jest apolityczna, także dlatego, że organizujemy ją we współpracy z różnymi grupami. W 2021 roku mija setna rocznica uchwalenia pierwszej pełnej Konstytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji zorganizowaliśmy dwumiesięczną podróż kapsuły ze specjalnym egzemplarzem Konstytucji, a towarzyszą nam ludzie, którzy demokrację mają w sercu. Celem tego niezwykłego wydarzenia jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej. Inny cel – to edukacja, i to od najmłodszego pokolenia, bowiem obrona praw obywatelskich w świetle ostatnich wydarzeń nabrały szczególnego znaczenia dla każdego bez względu na wiek. Ruszyliśmy 4 czerwca z Radomia z honorowym patronem Tour de Konstytucja – prof. Adamem Bodnarem, RPO VII kadencji, żeby porozmawiać na temat praw obywatelskich. Patron Tour powiedział 5 lipca na naszym przystanku do zebranych na placu Solidarności w Szczecinie: – Konstytucji powinniśmy uczyć się wszyscy. Prawa i wolności mogą być dla nas mieczem i tarczą za pomocą, której bronimy się przed zakusami władzy.

Od kilku lat Polska zmaga się z kryzysem konstytucyjnym. Populistyczne rządy, odradzanie się skrajnych ruchów nacjonalistycznych, brak akceptacji dla osób LGBTQ+ oraz łamanie podstawowych praw obywatelskich i praw człowieka – obserwujemy to na co dzień od 2015 roku, od kiedy wychodzimy na ulice, żeby wyrazić nasz sprzeciw. Tematy spotkań są różne, ale wszystkie dotyczą Polki i Polaków bez względu na poglądy polityczne; rozmawiamy o zapisach w ustawie zasadniczej, które dotyczą prawa do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, do ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu, prawie do szybkich i niezawisłych sądów, rozliczenia wyborczych obietnic bez pokrycia, wpływie rodziców na polską szkołę, procesie legislacji szczepionek wprowadzanych do obrotu, o leczeniu dzieci z chorobami rzadkimi, o zamykaniu lokali gastronomicznych w czasie pandemii, o prawie do protestu wobec firmy, która trując powietrze, zagraża życiu okolicznych mieszkańców, o wprowadzeniu obowiązku szczepień, o zasadzie równego wynagrodzenia za tę samą pracę, o zmianach w prawie wprowadzonych podczas pandemii, o ochronie ofiar przemocy domowej.
Podczas wydarzeń lokalnych można porozmawiać z prawnikami z różnych dziedzin.

„Tour – Poczta”
W mobilnym punkcie pocztowym „Tour – Poczta” można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy” – dzięki temu zbierzemy opinie, uwagi, propozycje obywatelek i obywateli. Na początku spotkania zawsze słuchamy preambuły do Konstytucji, a na zakończenie – można złożyć swój podpis na zwoju Konstytucji.
Na naszej trasie jest ponad 90 miast, a odwiedziliśmy ponad połowę (codzienne relacje na stronie głównego organizatora https://pl.kord.org.pl/aktualnosci/ruszylismy-w-trase-tourdekonstytucjapl/ i na fanpejdżu FB https://www.facebook.com/Tour-de-Konstytucja-PL-103179035162163). Do udziału w „Tour de Konstytucja PL” zaprosiliśmy aktywistów obywatelskich ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzi kultury, liderów lokalnych.

To oni zdecydowali w jaką formę edukacji obywatelskiej zaproponuję mieszkańcom i jak zachęcą ich do rekreacji i działań artystycznych w czasie pandemii. To oni wymyślili jak połączyć prezentację zapisów konstytucji ze spotkaniem rodzin na świeżym powietrzu. To oni, reprezentując różne grupy, uczą się współdziałać dla ogólnego dobra. W Szprotawie w 24 dniu naszego Tour Robert Hojda, pomysłodawca i organizator Tour i Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych mówił o konstytucji: – Niech to będzie taki podstawowy podręcznik. Już dzisiaj weźmy drugi egzemplarz Konstytucji i postarajmy się porozmawiać z kimś, kto to nie do końca podziela nasze poglądy. Dzięki GPS umieszczonemu w busie i interaktywnej mapie można śledzić trasę „Tour-BUSA”: sprawdzić, gdzie odbyły się już lokalne wydarzenia i gdzie zaplanowane są kolejne. Zachęcamy Was do zaangażowania się w „Tour de Konstytucja PL”– projektu dla wszystkich tych, którzy pragną wolnej, otwartej i demokratycznej Polski.

https://www.tour-de-konstytucja.pl/mediat/punch-of-law-konstytucja.mp3
„Chcesz wolności, demokracji, by słuchano Twoich racji, chcesz głosować, decydować, silną Polskę dziś budować? Czytaj ją, czytaj ją, Konstytucję!” tak głoszą słowa naszej firmowej piosenki i taki przekaz wieziemy wraz z Konstytucją. Finał Tour – 8 sierpnia w Warszawie.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.