Home Kultura Szukamy mecenasa sztuki
Szukamy mecenasa sztuki

Szukamy mecenasa sztuki

0

W mieście, w którym prezydentowi marzą się murale, nagle zabrakło miejsca dla galerii malarstwa. 1 sierpnia 2019 roku stowarzyszenie twórcze „Pasja” z przyczyn finansowych zmuszone zostało do zamknięcia galerii mieszczącej się od 2005 roku w należących do ChSM piwnicznych pomieszczeniach przy al. Żołnierzy I AWP 19. Działające w Chełmie od ponad 20 lat stowarzyszenie miłośników malarstwa „Pasja” poszukuje mecenasa sztuki.

Spadło to na nas jak grom z jasnego nieba! – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia – (…) W/w pomieszczenie stanowi zaplecze Galerii „Pasja”, usytuowanej w dawnej wymiennikowni ciepła. Należy ona do MPEC w Chełmie, a nam służyła do organizacji wystaw malarstwa. Kto bywał u nas ten wie, że te duże, nieogrzewane, wilgotne sale tętniły życiem dzięki naszej dbałości i twórczym przedsięwzięciom w nich organizowanym. MPEC – dotychczasowy nasz mecenas – wypowiedział nam warunki umowy. Obecnie opłaty za wynajem, które będziemy musieli wnosić do obu w/w instytucji wzrosły niemal czterokrotnie i przekraczają kwotę 850 zł miesięcznie, co jest dla nas – niewielkiego stowarzyszenia, utrzymującego się jedynie ze składek – sumą nie do przyjęcia. Co prawda korzystamy raz w roku z niewielkich dotacji miasta, w ramach zadań publicznych, ale one są wykorzystywane na konkretne artystyczne projekty. Nasza interwencja u Przewodniczącego Rady Miasta, Dyrektora Departamentu Promocji i Kultury i wreszcie Prezydenta Miasta Chełm okazała się bezskuteczna.

Tym samym stowarzyszenie kończy działalność wystawienniczą w Galerii „Pasja”.

Prezentacja twórczości „Pasji” podczas tegorocznego festiwalu Niezła Sztuka w Chełmie

Dobra wiadomość jest taka, że twórcy „Pasji” się nie poddają i nie kończą działalności. Zostają w lokalu ChSM pod tym samym adresem al. Żołnierzy I AWP 19. Niestety na razie bez galerii…

Więcej o „Pasji” na profilu.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *