Tradycyjnie w Chełmie albo zupełnie nic się nie dzieje, albo jak coś się dzieje, to mamy kilka imprez równocześnie. Interesująco zapowiada się program dwudniowego Festiwalu Kultury Żydowskiej (30-31 sierpnia) organizowanego przez Chełmski Dom Kultury. Będzie się działo. Koncerty, warsztaty, filmy… Do tego wstęp wolny. Szkoda tylko, że publiczność zmuszona jest wybierać: na film czy na koncert, ponieważ projekcje zaplanowano w tym samym czasie co koncerty. Do tego w sobotę 31 sierpnia prezydent Chełma zaprasza na Noc Kultury, więc trudno się zdecydować: film, koncert, muzeum, zwiedzanie (za darmo), czy może „kulturalna noc saunowa” (bilety ulgowe dla wszystkich) w aquaparku. Albo próbować w pośpiechu „zaliczyć” wszystkiego po trochu.
W piątek 30 sierpnia Festiwal Kultury Żydowskiej rozpocznie projekcja bajki dla dzieci „Golem Rabina Eliasza” w Chełmskiej Bibliotece Publicznej (ul. Partyzantów 40) o godz. 16.00. O godz. 17.00 Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Pocztowa) zaprasza na monodram Mirosława Majewskiego „Ja jestem żyd z Wesela”, a Galeria 72 (ul. Lubelska 55) o godz. 17.00 na wspomnienie o Szmulu Zygielbojmie „W proteście wobec zobojętnieniu świata”. W restauracji Imbryk o godz. 18.00 o chełmskich żydach jak zwykle ze swadą opowiadać będzie Zbigniew Lubaszewski.
Na dziedzińcu ZSGiH przy ul. Reformackiej 13 odbędzie się o 19.30 inscenizacja tradycyjnej wieczerzy szabasowej, a o godz. 20.30 zagra Szalom Chełm. Z kolei na dziedzińcu Muzeum Chełmskiego przy ul. Podwalnej 5 w kinie letnim o godz. 20.00 zostanie pokazany izraelski dramat „Viviane chce się rozwieść” z 2014 roku w reżyserii Ronit i Shlomiego Elkabetz.
W sobotę 31 sierpnia na placu E. Łuczkowskiego o godz. 12.00 warto odwiedzić jarmark z rękodziełem artystycznym i potrawami regionalnymi, a potem wybrać się na spacer ze Zbigniewem Lubaszewskim śladami chełmskich żydów (zbiórka o godz. 13.00 przy kiosku Pod Aniołami na pl. E. Łuczkowskiego). O godz. 13.15 CKF Zorza zaprasza dzieci na bajkę „Książe Egiptu”. Na dziedzińcu ZSGiH w godz. 14.00-16.00 będzie można ulepić Golema z gliny (godz. 14.00), nauczyć się grać w dreidla, robić wycinanki żydowskie i pobawić z kuglarzami z Inside Out.
Następnie na placu E. Łuczkowskiego od godz. 15.45 do 17.30 Grupa Lehaim wraz z zespołem muzycznym Ahawa poprowadzi pokaz i warsztaty tradycyjnego tańca izraelskiego, a pod kierunkiem Sebastiana Kozłowskiego będzie okazja własnoręcznego ulepienia gara (godz. 16.00-18.00). O 16.00 Teatr Zaplecze z Warszawy pokaże spektakl dla dzieci „Opowieść o moim Golemie” na dziedzińcu ZSGiH, a o godz. 17.00 monodram „Anna Frank” w reżyserii Julii Kotarskiej-Rekosz zaprezentuje w sali widowiskowej Młodzieżowy Dom Kultury.
Tymczasem na placu. E. Łuczkowskiego o godz. 17.30 zagra Orkiestra Dęta Cementowni Chełm, po czym ustąpi placu kuglarzom z Inside Out (godz. 18.00-19.00). O godz. 19.00 na placu rozpocznie się koncert klezmerski doskonale znanego chełmskiej publiczności lubelskiego zespołu Berberys, mającego bogaty repertuar instrumentalny i wokalny w języku jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i polskim. O 20.30 wystąpi Acoustic Acrobats z Krakowa, grający muzykę z pogranicza jazzu i etno (klimaty klezmerskie i bałkańskie, a także z Ameryki Łacińskiej, Afryki i innych zakątków świata). A na muzealnym dziedzińcu przy ul. Podwalnej w kinie letnim o godz. 20.00 pokazany zostanie dramat izraelski z 2017 roku „Droga Aszera” w reżyserii Matana Yaira.