Home Wydarzenia Stop pożarom traw
Stop pożarom traw

Stop pożarom traw

0

Jak co roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie apeluje o niewypalanie suchych traw, przypominając, że sprawcy podpaleń wchodzą w kolizję z prawem. Tylko od początku 2019 roku strażacy wyjeżdżali już do ponad 80 pożarów traw na terenie powiatu chełmskiego. Ponad 30 podpaleń traw (40 proc. zdarzeń) miało miejsce w gminie Siedliszcze.

W ubiegłym roku chełmska straż odnotowała 114 pożarów traw, w wyniku których spaleniu uległy setki ha nieużytków. Z tego do 39 (34 proc.) pożarów traw doszło na terenie gminy Siedliszcze.

W związku z plagą pożarów traw Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie w marcu prowadzi akcję edukacyjną „Stop Pożarom Traw”. Pierwszą pogadankę na temat skutków wypalania suchych traw, przeciwdziałania pożarom suchych traw oraz zachowaniu się podczas wystąpienia zagrożenia strażacy wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Chełmie zorganizowali w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu. W spotkaniu uczestniczyło 237 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Kampania edukacyjna będzie kontynuowana na terenie powiatu chełmskiego oraz miasta.

Pożary traw są skutkiem bezmyślnego i bezcelowego wypalania łąk i szuwarów. Bardzo często ich skutkiem są pożary lasów, zabudowań gospodarczych, sprzętu rolniczego oraz unikatowych w całej Europie chełmskich torfowisk. Co roku pożary traw powodują ogromne straty materialne. Giną zwierzęta i ptaki. Ogień niszczy bezcenne ekosystemy, a do atmosfery uwalniają się trujące związki chemiczne. Coroczne straty w przypadku pożarów, które objęły gospodarstwa rolne, chełmscy strażacy szacują na równowartość nawet trzech nowych samochodów pożarniczych.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *