Home Wydarzenia Remontują ulicę i dewastują drzewa
Remontują ulicę i dewastują drzewa

Remontują ulicę i dewastują drzewa

0

Wykonawca przebudowy ulicy Lubelskiej nie dopełnia obowiązku skutecznego zabezpieczenia drzew podczas wykonywania prac. Nie egzekwuje tego inwestor Galerii Chełm, nie interweniują chełmscy urzędnicy, którzy chwaląc się inwestycją na Facebooku – jak na ironię – publikują zdjęcie dokumentujące łamanie przepisów.

Pod jednym z najokazalszych i najcenniejszych chełmskich drzew od miesięcy w odległości ok. 30 cm od pnia składowana jest kostka brukowa. Wykonawca nie wygrodził (choć powinien!) strefy ochronnej wokół drzewa o promieniu rzutu korony powiększonym o 1,5 m. Składowanie materiałów budowlanych w jej obrębie jest zakazane, ponieważ powoduje ubicie i zagęszczanie gleby, co utrudnia wymianę gazową i prowadzi do zamierania korzeni.

Art. 82. 1. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów na terenach zieleni lub zadrzewieniach powinny być wykonywane w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom. Art. 88. 1. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za: (…) 3) zniszczenie drzewa lub krzewu; 4) uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa. Ustawa o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 (Dz. U. z 2016r., poz. 2134, z późn. zm.)

O standardach i obowiązku zabezpieczania ochrony drzew podczas prac budowlanych, w tym zakazie składowania w strefie korzeni, raczej nie ma pojęcia ani prezydent Chełma, ani chełmscy urzędnicy, sądząc po tym, że na oficjalnych profilach na FB z dumą prezentują takie oto obrazki:

Niewyznaczenie strefy ochronnej i skład materiałów budowlanych w pobliżu drzewa, brak osłon i należytego zabezpieczenia odsłoniętych korzeni, pokaleczone pnie i poszarpane korzenie – lista zaniedbań ze strony wykonawcy jest długa. Nie zadbano o odeskowanie drzew w celu ochrony ich przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Brak osłon z desek skutkuje okaleczeniem pni i głębokimi ranami, przez które będą wnikać patogeny
Niewystarczające zabezpieczenie w sposób niedopuszczalne przywiązane drutem bezpośrednio do pnia

Korzenie powinny być przycinane ostrym narzędziem pod kątem prostym, nigdy zaś wyłamywane czy zgniatane i nie należy ich pozostawiać nieosłoniętych.

Poszarpane korzenie i uszkodzony pień
Nieosłonięte i przesychające korzenie

Przy okazji pojawia się pytanie, czy tak drastyczny ubytek systemu korzeniowego przy konieczności obniżenia gruntu nie spowoduje naruszenia stabilności drzew? I czy te drzewa mają jakiekolwiek szanse na przeżycie? Bez przeprowadzenia profesjonalnej ekspertyzy dendrologicznej nie da się tego ocenić.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *