Home Edukacja Perspektywy: Chełmski PSWZ na 20. miejscu, Biała Podlaska na podium
Perspektywy: Chełmski PSWZ na 20. miejscu, Biała Podlaska na podium

Perspektywy: Chełmski PSWZ na 20. miejscu, Biała Podlaska na podium

0
0

Ukazał się najnowszy ranking PWSZ przygotowywany przez magazyn Perspektywy. Chełmski PWSZ bierze w nim udział od 2017 roku i w najnowszym rankingu uplasował się na odległym 20-stym miejscu.

Ranking Perspektyw to kompleksowy ranking szkół wyższych, ukazujący się raz do roku. Znamy już wyniki tegorocznego zestawienia. Chełmski PWSZ zajmuje 20 miejsce i jest to solidny awans w porównaniu z ubiegłym rokiem. Czy to dobry wynik? To zależy. Jego poważny rywal i lider ubiegłorocznych rankingów, Biała Podlaska, plasuje się na miejscu drugim.

Jak czytać ranking?

Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych uwzględnia wszystkie uczelnie zawodowe w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że sama metodologia rankingu nie należy do najłatwiejszych. Badanych jest aż 30 wskaźników, pogrupowanych w 7 kryteriów. Dzięki temu ranking ma odzwierciedlać istotne wymiary i funkcje szkoły wyższej: badawcze, dydaktyczne, społeczne i związane z transferem wiedzy.

Jak czytamy na stronie rankingu: 100 punktów oznacza wynik najlepszy w ramach danego wskaźnika. Pozostałe wyniki są wartościami względnymi odniesionymi do najlepszego wyniku w danym wskaźniku, np. wartość 64,5 oznacza, że dana uczelnia uzyskała 64,5% wyniku najlepszej uczelni w danym wskaźniku. Z dokładną metodologią można zapoznać się tutaj.

Zobacz pełny ranking Perspektyw 2019

Notowania chełmskiego PWSZ

Chociaż sam ranking Szkół Wyższych organizowany przez Perspektywy ma już 20 lat, chełmski PWSZ bierze w nim udział dopiero po raz trzeci. Uczelnia zdecydowała się na to po raz pierwszy w 2017 roku. Rektor chełmskiej PWSZ Arkadiusz Tofil, tłumaczył tę decyzję następująco:

Dlaczego wzięliśmy udział? Żeby mieć punkt odniesienia w stosunku do innych uczelni. Chcemy popatrzeć dokładniej w którym kierunku zmierzać, aby być lepiej plasowanym. Często pojawiały się zdania, że nie bierzemy udziału, bo nie mamy nic do pokazania, a to nieprawda. (źródło: chełmski.eu)

Jak zatem wyszedł wspomniany punkt odniesienia? Otóż 2017 roku chełmski PWSZ z wynikiem 62.6 zajął 16. pozycję na 20 notowanych uczelni. W 2018 roku było dużo gorzej, bo chełmska uczelnia wypadła z klasyfikowanej 30-stki z wynikiem poniżej 50.

Jeśli zatem spojrzymy na dane z 2018 roku, to faktycznie można cieszyć się z awansu uczelni na 20-stą pozycję w 2019. Jednak w skali całego rankingu, daleko do optymizmu. Z perspektywy przyszłych studentów, warto zajrzeć w szczegółową punktację, które pokazują w czym chełmski PWSZ mocno odstaje od najlepszych w Polsce, a w czym dorównuje.

Przykładowo, wskaźnik ekonomicznych losów absolwentów sięga ponad 68 pkt (wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów danej uczelni oraz stopniem ich zatrudnienia), ale już nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach to wynik zaledwie 27 pkt. Oznacza to, że chełmski PWSZ ma małą kadrę nauczającą ze stopniem dr hab. lub tytułem prof. w odniesieniu do ogólnej liczby nauczycieli akademickich uczelni.

Biała Podlaska na drugim miejscu

W kategorii PWSZ, pierwszy raz po 3 latach zdetronizowano Państwową Szkołę Wyższą im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Uczelnia nie spadła jednak nisko w zestawienia, bo ledwie osunęła się na drugie miejsce. Pozycja uczelni z Białej Podlaskiej to jednak bardzo istotna wiadomość dla chełmskiego PWSZ, który stawiany jest jako fundament szkolnictwa wyższego w Chełmie.

Z geograficznego punktu widzenia, jedna z najmocniejszych PWSZ w kraju jest nieco ponad 100km od Chełma, więc jest bardzo istotnym rywalem w wyścigu o pozyskanie przyszłych studentów. Według metodologii Perspektyw najlepsza PWSZ na Lubelszczyźnie to bez wątpienia PWSZ w Białej Podlaskiej. Niestety, chełmską uczelnię i wicelidera zestawienia dzieli aż 19 pozycji w rankingu.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *