Home Kultura Pamięci chełmskiego regionalisty i przyrodnika Stanisława Skibińskiego
Pamięci chełmskiego regionalisty i przyrodnika Stanisława Skibińskiego

Pamięci chełmskiego regionalisty i przyrodnika Stanisława Skibińskiego

0

Przez kilkadziesiąt lat wytrwale przemierzał pola, lasy i miejscowości ziemi chełmskiej. Zawdzięczamy mu cenne odkrycia archeologiczne, wiele eksponatów muzealnych oraz projekt ochrony żółwia błotnego i utworzenia zbiornika retencyjnego w Stańkowie. Na wieczór wspomnień o Stanisławie Skibińskim zaprasza 21 stycznia o godz. 17.00 Muzeum Ziemi Chełmskiej (ul. Lubelska 55).

W programie spotkania: prezentacja postaci i dorobku Stanisława Skibińskiego oraz promocja wydanej w stulecie urodzin książki „Stanisław Skibiński (1919-180). Wybór publicystyki historycznej”.

Stanisław Skibiński (1919-1980) – chełmski regionalista, etnograf, przyrodnik, muzealnik, archiwista, autor ponad 250 publikacji naukowych z zakresu ochrony przyrody, etnografii, historii, archeologii. Od lat 50. ubiegłego wieku usilnie zabiegał o ochronę siedlisk żółwia błotnego w dolinie Uherki w rejonie Stańkowa (ich liczebność szacowano wówczas na sto osobników). Dokonał odkrycia grobu z wyposażeniem datowanego na XII–XIII wiek (1958 r.) na Kredowej Górze w Chełmie oraz m.in. grodzisk w Majdanie Nowym, Czułczycach-Przysiółku i Sajczycach, kurhanów i osady w Czułczycach, osady w Bieławinie.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *