Home Kultura Nowy tom „Rocznika Chełmskiego”
Nowy tom „Rocznika Chełmskiego”

Nowy tom „Rocznika Chełmskiego”

0
0

W 23. tomie „Rocznika Chełmskiego” przeczytamy m.in. o Stalagu 319, ocenie wartości odżywczych uprawianych na terenie powiatu chełmskiego owoców i warzyw, Galerii 72 oraz obejrzymy fotografie z Wojsławic Lecha Radwańskiego. Promocja wydawnictwa: 24 stycznia o godz. 16.00 w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny.

Miłośników historii zachęcamy do lektury artykułów: Stanisława Gołuba o pozostałościach nieznanej murowanej kaplicy ze źródłem w obrębie zespołu wieżowego w Stołpiu, Moniki Maziarczuk o cmentarzu szkieletowym przy bramie Zespołu Katedralnego w Chełmie, Zbigniewa Lubaszewskiego o chełmskich miejscach pamięci związanych z powstaniem styczniowym, Ewy Oleszczuk o nagrobkach na cmentarzu przy ulicy Lwowskiej pochodzących z warsztatu Bolesława Piekarskiego.

Wśród materiałów z sesji naukowej znajdziemy sprawozdanie Małgorzaty Chmielewskiej z obchodów 75. rocznicy likwidacji Stalagu 319 w Chełmie oraz opracowania Zbigniewa Lubaszewskiego dotyczące jeńców radzieckich pochodzenia żydowskiego w Stalagu 319, Pawła Kiernikowskiego o lazaretach jenieckich w Stalagu 319 oraz Andrzeja Rybaka o ppor. Claudio Sommarugim (1920-2012).

Zainteresowanym tematyką środowiska polecamy publikacje Andrzeja Bronickiego i Ignacego Kitowskiego o nowych stanowiskach żółwia błotnego w okolicach Chełma, Jacka Cymermana o spożywaniu warzyw przez chełmian, Małgorzaty Stryjeckiej, Katarzyny Kasperek i Anny Dworak o ocenie wartości odżywczych wybranych owoców i warzyw uprawianych na terenie powiatu chełmskiego oraz Małgorzaty Stryjeckiej o preferencjach żywieniowych chełmskiej młodzieży.

Ponadto na uwagę zasługują artykuły Stanisława Gołuba i Tomasza Dzieńkowskiego poświęcone badaniom na Wysokiej Górce w Chełmie w sezonie 2017-2018, Sławomira Mielnika o sieci parafialnej Kościoła prawosławnego na Lubelszczyźnie w latach 1939-88 w ujęciu kartograficznym, Pawła Sygowskiego i Andrzeja Trzcińskiego o chełmskiej macewie średniowiecznej, Ilony Sawickiej o artyście Romanie Śledziu i Jagody Barczyńskiej o refleksjach z perspektywy 47 lat istnienia Galerii 72. W dziale „Z żałobnej karty” zamieszczono pożegnanie Adama Kędzierawskiego.

„Rocznik Chełmski” to czasopismo naukowe wydawane od 1995 roku przez Stowarzyszenie Rocznik Chełmski, Chełmską Bibliotekę Publiczną im. Marii Pauliny, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie oraz Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *