Home Kultura Noc przy szabasowych świecach i słowiańskim ognisku
Noc przy szabasowych świecach i słowiańskim ognisku

Noc przy szabasowych świecach i słowiańskim ognisku

0
0

Nocną przygodę w klimatach żydowskich i słowiańskich tradycji organizuje w piątek 9 sierpnia (19.00-22.00) Muzeum-Zespół Synagogalny we Włodawie (ul. Czerwonego Krzyża 7).

W Wielkiej Synagodze przy blasku świec będzie można zadumać się przy dźwiękach psalmów płynących z bimy (podwyższone miejsce w centrum synagogi), przyjrzeć szabasowemu spotkaniu w babińcu (pomieszczenie przeznaczone dla kobiet w tradycyjnych bożnicach), wziąć lekcję kaligrafii u mełameda (nauczyciel dzieci w chederze – religijnej szkole żydowskiej), a nawet wpaść w szpony „chanukowego hazardu”, czyli pograć w drejdla.

Po nocnej wędrówce z przewodnikiem po bet ha-kneset na zwiedzających czekać będzie w Małej Synagodze gościnna księżycowa etnochata, a w niej słowiański wieczorek przy tradycyjnych poleskich pieśniach i wiejskich przysmakach oraz warsztaty motania magicznych lalek żadanic i żarnuszek.

O godz. 20.00 w sali babińca wyświetlony zostanie film „Yentl” z 1983 roku w reżyserii Barbry Streisand. Po projekcji na placu synagogalnym swoje podwoje szeroko otworzy Sklep na Solnej z nocnym bajaniem przy żydowskim kramie, a przy ognisku za sprawą opowieści ożyje bestiariusz słowiański. Noc w muzeum zakończy „Sztetl” – animacja multimedialna (video maping 3D) na fasadzie Wielkiej Synagogi.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.