Nie daj się oszukać „na koronawirusa”
Policja ostrzega przed oszustami wykorzystującymi rozprzestrzenianie się koronawirusa. Chodzi zarówno o nieuczciwych sprzedawców, przypadki podszywania się pod służby sanitarne, ministerstwo zdrowia lub instytucje i organizacje odpowiedzialne za zwalczanie szerzenia się koronawirusa, ale też o rozpowszechnianie (głównie za pośrednictwem internetu) nieprawdziwych informacji dotyczących metod leczenia oraz wykradanie przez hakerów pod pretekstem koronawirusa danych logowania.
Nie dajmy się zwieść i nie kupujmy „cudownych” środków mających rzekomo chronić przed zachorowaniem czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy do swoich domów oferujących je domokrążców, mogących fałszywie podawać się za przedstawicieli służb sanitarnych. Nie dajmy się oszukać i o każdym taki przypadku informujmy policję – apelują w szczególności do osób starszych funkcjonariusze.
Aktualnych i oficjalnych informacji na temat koronawirusa należy szukać na stronach:
- Ministerstwa Zdrowia,
- Głównego Inspektora Sanitarnego,
- Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego,
- Światowej Organizacji Zdrowia,
- Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kontrola osób objętych kwarantanną
Resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. W związku z tym policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny i czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.
Kontrola objętych kwarantanną ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze! W przypadku wątpliwości ich tożsamość zawsze można zweryfikować dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.