Home Wydarzenia Ministerstwo Infrastruktury odcina się od sporu z Budimexem
Ministerstwo Infrastruktury odcina się od sporu z Budimexem

Ministerstwo Infrastruktury odcina się od sporu z Budimexem

0

Od ubiegłego piątku trwa zamieszanie w związku z wycofaniem się ze współpracy przy krajowej „dwunastce” firmy Budimex. Do sprawy odniosły się już władze miasta, pojawiła się również odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury.

W całym zamieszaniu dotyczącym krajowej „12” spór jest wyraźnie pomiędzy władzami miasta, a firmą, czyli pomiędzy zamawiającym a wykonawcą. Komunikaty z obydwu stron można przeczytać w naszym poprzednim artykule. Po drodze pojawia się jednak Ministerstwo Infrastruktury, które odpowiadało za zmianę parametrów drogi. Czy ma to kluczowe znaczenie w sporze Budimexu z miastem? Według Ministerstwa absolutnie nie ma to znaczenia.

Stanowisko Ministerstwa Infrastruktury

Pełne stanowisko podał Super Tydzień:

Ministerstwo Infrastruktury, w odniesieniu do sprawy modernizacji drogi krajowej nr 12 w granicach Miasta Chełma wskazuje, że Miasto Chełm, określiwszy warunki, ogłosiło postępowanie przetargowe, a następnie – w 2017 r. – podpisało z firmą Budimex SA umowę na wykonanie robót budowlanych na drodze publicznej w standardzie określonym w przepisach dla dróg krajowych.

Pierwotna dokumentacja skierowana do Ministerstwa Infrastruktury dotyczyła przebudowy drogi krajowej nr 12. Jednakże w toku rozpatrywania wniosku o odstępstwo zakres robót został określony jako rozbudowa i przebudowa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami droga rozbudowywana powinna być dostosowana do wyższych parametrów niż droga przebudowywana.

Jednocześnie Minister Infrastruktury udzielił zgody na zmniejszenie aż szesnastu parametrów, tak aby inwestycja Miasta mogła być zrealizowana zgodnie z prawem.

Nie może być zatem zgody, aby obciążać Ministerstwo Infrastruktury odpowiedzialnością za rozbieżności, jakie pojawiły się na etapie ogłaszania przetargu i podpisywania umowy pomiędzy warunkami zamówienia, a rzeczywistym stanem formalno-prawnym.

(Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury)

Spotkanie w sądzie?

Chociaż obydwie strony sporu wspominają, że najważniejsze jest dobro mieszkańców, to nie zmienia to faktu braku chęci porozumienia. Wszystko wskazuje na to, że obie strony będą musiały spotkać się w sądzie. Budimex wyraźnie wskazuje na brak porozumienia z miastem, czyli zamawiającym. Z kolei Prezydent Chełma twierdzi, że firma działa nieprofesjonalnie i wykazuje brak dobrej woli.

Zakładając, że nie rozpoczną się pracę nad krajową drogą nr 12, miasto będzie musiało ogłosić nowy przetarg. To z kolei oznacza, że droga zostanie oddana do użytku dużo później. Przypomnijmy, że umowa z Budimexem została podpisana w 2017 roku.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *