Home Opinie Dziwny jest ten Chełm! Kobiety do rządzenia, mężczyźni do zmywania naczyń…
Kobiety do rządzenia, mężczyźni do zmywania naczyń…

Kobiety do rządzenia, mężczyźni do zmywania naczyń…

0

Pamiętacie, jak w jednym z opowiadań Isaaca Bashevisa Singera kobiety obaliły despotyzm przesławnych mędrców z Chełma, zmuszając ich do zmywania naczyń?

Otóż w Chełmie, najmądrzejszym mieście na ziemi, rządził Gronam Pierwszy (zwany złośliwie Gronamem Wołem), który uważał się za najmędrszego mędrca nie tylko w całym Chełmie, ale i na całym świecie. W Chełmie wszak – jak wiadomo – władza koniecznie musi iść w parze z mądrością. W rządzeniu Chełmem nadmędrcowi Gronamowi pomagała rada, w której zasiadało 5 mędrców z zapałem i nieustannie – jak na prawdziwych mędrców przystało – oddających się całymi dniami i nocami filozoficznym rozmyślaniom nad świetlaną przyszłością najmądrzejszego miasta na świecie.

Jako że w Chełmie zawsze łatwiej było gadać niźli działać, chełmskim mędrcom nigdy nie udało się rozwiązać żadnego z problemów ani kryzysów pojawiających się w mieście. Do pomocy mędrcom w obradach postanowiono zatem powołać dodatkowa podradę złożoną ze stu podmędrców. To niestety jeszcze bardziej pogorszyło sytuację, bowiem chełmscy mędrcy i pomędrcy nieustannie się kłócili, obrzucali przezwiskami i wdawali w bijatyki.

Tak było do czasu aż Jenta Pesia, żona chełmskiego władcy i mędrca nad mędrcami Gronama, powiedziała: dość i oświadczyła publicznie, że mężczyźni z Chełma są tak wielkimi głupcami, iż nigdy nie zdołają rozwiązać jakiegokolwiek problemu czy kryzysu w mieście. Założyła więc Partię Kobiet, która zadecydowała, że odtąd to kobiety w Chełmie zajmą się rządzeniem, a mężczyźni sprzątaniem, praniem, gotowanie i opieką nad dziećmi.

Z tego powodu nie obyło się wprawdzie bez kłótni pomiędzy mędrcami z Chełma i ich żonami, jednak ostatecznie Jenta Pesia definitywnie obaliła tyranię Gronama Pierwszego (zwanego złośliwie Gronamem Wołem), nakazując mężowi zdjąć koronę, założyć kuchenny fartuch i wziąć się za zmywanie naczyń.

Chcąc nie chcąc, nadwładca i nadmędrzec Gronam Wół posłusznie zajął się zmywaniem. I od tego czasu zmywanie naczyń przez mężczyzn stało się w Chełmie uświęconą tradycją.

Kamirianna

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *