Home Wydarzenia Festyn pszczelarski
Festyn pszczelarski

Festyn pszczelarski

0

Targi artykułów pszczelarskich, degustacje najsmaczniejszych miodów i wypieków miodowych, pokaz odwirowywania miodu, zwiedzanie kościelnej wieży widokowej, występy lokalnych zespołów artystycznych, koncerty duetu Halina Benedyk i Marco Antonelli („Frontiera”, „Mamy po 20 lat”) oraz Extazy („Noc taka czarna”), a na zakończenie nocna zabawa taneczna (DJ Joker) – to atrakcje niedzielnego festynu Dzień Pszczelarza.

Impreza odbędzie się 21 lipca w Hańsku na placu przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Początek festynu o godz. 15.00. Wcześniej zaplanowano konferencję pszczelarską (godz. 10.00, sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury) poświęconą szkodliwemu wpływowi na rodziny pszczele neonikotynoidów, glifosatu, pyłu i kwitnących roślin GMO oraz możliwościom ochrony pszczół.

Ideą Dnia Pszczelarza jest popularyzacja pszczelarstwa oraz przypomnienie związanego z ziemia chełmską pszczelarza, twórcy i konstruktora pierwszego polskiego ula ramowego – Jana Dolinowskiego (1814-1875), ks. unickiego (ukończył seminarium Króla Daniela w Chełmie), proboszcza parafii w Hańsku i Cycowie.

Jan Dolinowski zakładał sady i prowadził pasieki liczące 300 pni, badał życie pszczół i rozwijał ich hodowlę. Jego pracom badawczym i popularyzatorskim oraz konstrukcji pierwszego ula ramowego z całkowicie rozbieralnym gniazdem zawdzięczamy rozwój pszczelarstwa na Lubelszczyźnie, w Królestwie Polskim, Galicji i na Podolu.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *