Home Bez kategorii Chełm nieprzyjazny rowerzystom
Chełm nieprzyjazny rowerzystom

Chełm nieprzyjazny rowerzystom

0
0

Chełm nie jest miastem przyjaznym rowerzystom. Znak zakazu ruchu na jezdni i poboczu rowerów i wózków rowerowych uniemożliwiający zgodnie z przepisami wjazd do miasta od strony Stańkowa świadczy o tym nad wyraz dobitnie. Kolejny absurd czai się przy skrzyżowaniu ulic Wygon i Ceramicznej. U wylotu ul. Wygon na rowerzystów czyhają z lewej i z prawej strony zakazy wjazdu. I bądź tu rowerzysto mądry wobec takiej fantazji drogowców!

Ścieżki rowerowe w obu przypadkach – owszem – znajdują się w zasięgu wzroku. Ale pozostaje zagadką, jak rowerzysta ma do nich dotrzeć? I jak bezpiecznie opuścić oba skrzyżowania, na które zgodnie z przepisami rowerem wolno wjechać?

Ani w lewo…
Ani w prawo… ani na pobocze…

„Atrakcji” drogowych rowerzystom w Chełmie nie brakuje. Wiele z nich stwarza poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa.

„Zabezpieczenie” taśmą przed wjazdem rowerem do rowu z wodą (ul. Ceramiczna)

Znak na łuku ścieżki tuż przed (za) przejściem (ul. Szpitalna)

Miasto lubi chwalić się ścieżkami rowerowymi, które pełnią funkcje głównie rekreacyjne. Nikt natomiast nie liczy się z tym, że na co dzień rowerzyści potrzebują dojechać do pracy, do szkoły i z dzieckiem do przedszkola, po zakupy do sklepu i na targowisko miejskie, do lekarza i na rehabilitację, na działkę i w odwiedziny do znajomych, czyli wszędzie tam, dokąd zmotoryzowani mogą dojechać samochodem. I to – wraz z tworzeniem kolejnych odcinków ścieżek rowerowych – paradoksalnie staje się coraz większym wyzwaniem, ponieważ do wielu miejsc w mieście rowerem nie można dojechać.

Rowerzystom z roku na rok trudniej w sposób racjonalny przemieszczać się po Chełmie, nie łamiąc przy tym przepisów drogowych. Władze jednak od lat uparcie ignorują fakt, że dla wielu osób mieszkających w Chełmie i okolicach rower to nie modne wakacyjno-weekendowe hobby, ale często podstawowy i jedyny środek transportu. Choćby z tego powodu, że miejska komunikacja jest droga i nie wszędzie oraz nie o każdej porze dostępna. Rower jest też, co należy brać pod uwagę, dużo wygodniejszym sposobem przemieszczania się dla starszych oraz mniej sprawnych osób (np. pozwala nie dźwigać zakupów).

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.