Home Wydarzenia Brawa dla burmistrza Włodawy!
Brawa dla burmistrza Włodawy!

Brawa dla burmistrza Włodawy!

0

Polska w zdecydowanej większości to kraj ludzi otwartych, szanujących różnorodność i wielokulturowość w każdym aspekcie. (…) Jako Europejczyk i Polak chcę zatrzeć złe wrażenie związane z zaistniałą sytuacją i zapewnić, że nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne. Włodawa jest tego najlepszym przykładem.” – napisał burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński w liście do burmistrz francuskiej gminy Saint-Jean-de-Braye Vanessy Slimani.

W lutym władze Saint-Jean-de-Braye, po 25 latach współpracy z samorządem miasta Tuchowa, wypowiedziały umowę partnerstwa z powodu przyjęcia przez radnych Tuchowa uchwały o „strefie wolnej od LGBT”. W tej sytuacji burmistrz Włodawy postanowił zaproponować Saint-Jean-de-Braye nawiązanie partnerskiej współpracy z Miastem Trzech Kultur w zakresie promocji, oświaty, kultury i sportu.

W liście wystosowanym 18 lutego 2020 roku przez burmistrza Włodawy do burmistrz Saint-Jean-de-Braye Vanessy Slimani czytamy:

„Włodawa to 13 tysięczne miasto leżące we wschodniej Polsce u styku trzech granic: Polski, Białorusi i Ukrainy. Prawa miejskie otrzymała w 1534 roku. Położenie nad wielką rzeką, sprzyjało szybkiemu rozwojowi miasta jako ośrodka handlowego i tranzytowego. Wypadki dziejowe wielokrotnie hamowały pomyślny rozwój Włodawy. Obecnie miasto znowu rozkwita, stawiając przede wszystkim na bogatą kulturę i turystykę.

Współczesne oblicze miasta, jego wygląd, charakter i koloryt obyczajowy, powstało w wyniku przenikania się kulturowych i religijnych trendów wielu narodów. Włodawa bowiem przez wieki była miastem, w którym w zgodzie żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy oraz Żydzi.

Tradycję wielokulturowości upamiętnia i kultywuje Festiwal Trzech Kultur, podczas którego w autentycznych wnętrzach świątyń i plenerach występują znani w Polsce i na świecie artyści.

Mieszkańcy Włodawy są otwarci na różnorodność i wielokulturowość. Od ponad dwudziestu lat w miasteczku odbywa się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, podczas którego prezentują się zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Co roku w lipcu Włodawa na kilka dni zmienia się w światową stolicę folkloru.”

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *