Home Edukacja Akademia Młodego Naukowca oraz podniebne zawody w MDK.
Akademia Młodego Naukowca oraz podniebne zawody w MDK.

Akademia Młodego Naukowca oraz podniebne zawody w MDK.

0

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprasza dzieci i młodzież do Akademii Młodego Naukowca oraz na podniebne zawody.

Ile słodyczy jest w cytrynie? Jak wygląda mikroświat kryształów? Czy warto pić coca-colę? Jakie tajemnice kryją się w kodzie DNA? Odpowiedzi na między innymi takie pytania poznają uczestnicy zajęć wyjątkowej Akademii. Wyjątkowej, bo wiek najstarszych „studentów” nie przekracza tu dziewięciu lat, a najmłodsi ciągle chodzą do przedszkola.

Akademia Młodego Naukowca

Na zajęcia Akademii Młodego Naukowca – uczniów chełmskich szkół podstawowych oraz przedszkolaków – zaprasza od października Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie. To już druga edycja tego przedsięwzięcia. Pierwsza miała miejsce w ubiegłym roku i wzięło w niej udział kilkaset osób.

Zajęcia prowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Dziecięcego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas spotkań dzieci poznają podstawowe pojęcia chemiczne, fizyczne i przyrodnicze, poznają otaczający świat, rozwijają myślenie analityczne i umiejętność dedukcji, wyrabiają sprawności manualne niezbędne w nauce pisania i dalszej edukacji oraz wyrabiają nawyki poprawnego i bezpiecznego zachowania w laboratorium.

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, podczas których dzieci samodzielnie wykonują doświadczenia. Uczestnicy warsztatów – tak jak studenci dorosłych uniwersytetów – dostają indeksy i zbierają zaliczenia, a na zakończenie roku otrzymują dyplomy.

W tym roku akademickim przed małymi studentami jeszcze m.in. zajęcia o promieniotwórczości „Ty też możesz zostać Skłodowską”, warsztaty podczas których dzieci samodzielnie zrobią perfumy dla mam oraz warsztaty z kryminalistyki.

Podniebne zawody

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie zaprasza 20 października na XXVI Miejskie Zawody Latawcowe. Początek rywalizacji o godz. 10 na torze modelarskim na osiedlu T. Kościuszki (pomiędzy SP Nr 6 i SP Nr 8). Zgłoszenia będą przyjmowane na miejscu startu, na pół godziny przed rozpoczęciem zawodów.

Zawody będą rozegrane w trzech kategoriach: latawce płaskie, latawce skrzynkowe i latawce elastyczne. W latawcowej rywalizacji mogą wziąć udział zawodnicy w wieku do 18 lat.

Przed rozpoczęciem lotów komisja sędziowska dokona przeglądu latawców zgłoszonych do zawodów i przyzna punkty (od 0 do 5) za: niekonwencjonalne rozwiązania techniczne, technologię wykonania, czyli sposób wykorzystania materiałów, pracochłonność, możliwość składania latawców do transportu, staranność wykonania oraz zdobienie latawca.

Natomiast podczas lotu oceniane będą: poprawność lotu (od 0 do 20 pkt.) i efekt specjalny np. zrzut ulotek, spadochroniarza lub mikroszybowca, za który, można otrzymać dodatkowo 5 pkt.
O miejscu w klasyfikacji końcowej decyduje suma uzyskanych punktów.

W sprawach organizacyjnych można kontaktować się z pracownikami sekretariatu Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, ul. Pocztowa 41, tel. 825652157. Szczegóły dotyczące zawodów można znaleźć na stronie internetowej MDK. W przypadku wystąpienia trudności przy budowie latawców, prosimy o kontakt z nauczycielem z pracowni modelarskiej.

Wcześniejszy artykuł o akcji MDK znajdziecie tutaj.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *