Home Pieniądze 300 zł na wyprawkę szkolną – rusza nowy program wsparcia
300 zł na wyprawkę szkolną – rusza nowy program wsparcia

300 zł na wyprawkę szkolną – rusza nowy program wsparcia

0

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło nowy program wsparcia dla rodziców. Dofinansowanie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną będzie przyznawane rodzicom w ramach programu „Dobry Start”. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba dopełnić kilku formalności.

300 zł na wyprawkę szkolną już w tym roku ma wesprzeć budżet domowy polskich rodzin. Według wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej, 300 zł na wyprawkę może trafić nawet do ponad 4,6 mln uczniów w Polsce!

Dla kogo 300 zł na wyprawkę?

Szczegóły programy Dobry Start, czyli 300 zł na wyprawkę, znajdziemy na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Według ich założeń, kwalifikuje się każde dziecko w wieku szkolnym, czyli dziecko aż do ukończenia 20. roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Warto też pamiętać, że dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

300 zł na wyprawkę nie będzie jednak przysługiwać na dzieci uczące się w przedszkolu oraz realizujące roczne przygotowanie szkolne, tzw. „zerówkę” w szkole lub przedszkolu.

Gdzie złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę?

Jest to świadczenie od Państwa, więc żeby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Realizacją programu zajmą się miasta i gminy. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które odpowiadają za obsługę wniosków do świadczeń w ramach programu „Rodzina 500+”. Dzięki temu rodzicom będzie dużo łatwiej odnaleźć się w formalnościach.

Kto może złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę?

Wniosek może złożyć oczywiście rodzic dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Są również ustawowe wyjątki. W sytuacji, gdy dzieci przebywają w pieczy zastępczej, dokumenty może złożyć rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Od 1 lipca można już składać elektroniczne wnioski o świadczenia za pośrednictwem banków (podobnie jak przy świadczeniach 500+) oraz przez stronę empatia.mrpips.gov.pl

Od 1 sierpnia będzie na składać również papierowe, tradycyjne wnioski. Co ważne, aby otrzymać świadczenie, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada 2018 r..

Kiedy otrzymamy 300 zł na wyprawkę?

Według obietnic polityków, osoby, które złożą wnioski już w lipcu lub sierpniu, mogą otrzymać 300 zł na wyprawkę przed 30 września. W przypadku wniosków złożonych w późniejszych miesiącach, gminy będą miały aż 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia, licząc od dnia złożenia wniosku.

MEN mocno zachęca do składania wniosków jeszcze w czasie wakacji. Dzięki temu świadczenie może być wypłacone wtedy, kiedy pieniądze są realnie najbardziej potrzebne w domowym budżecie. Pozostaje pytanie czy dadzą radę urzędy, które dostały nowe obowiązku w związku z kolejnym programem wsparcia.

Na wirtualnychelm.pl znajdziesz więcej ciekawych poradników oraz artykułów dotyczących tematu pieniędzy.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *