Home Kultura Trzy dni w kręgu trzech kultur
Trzy dni w kręgu trzech kultur

Trzy dni w kręgu trzech kultur

0

Znani i uznani artyści, koncerty, wernisaże, spotkania autorskie, warsztaty i spektakle teatralne. 20 września (piątek) rozpoczyna się we Włodawie już po raz dwudziesty Festiwal Trzech Kultur (wstęp wolny). Zainicjowany w 1995 roku przez włodawskie muzeum – był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Oryginalny pomysł na promocję tradycji i dziedzictwa pogranicza kultur zainspirował następnie wiele innych miejscowości do organizacji podobnych imprez.

Oficjalna inauguracja jubileuszowego Festiwalu Trzech Kultur nastąpi 20 września o godz. 17.00 w wielkiej synagodze. Nie lada gratką będą recitale Tomasz Stockingera „Już nie zapomnisz mnie” z piosenkami J. Hemara, J. Tuwima, S. Warsa, J. Petersburskiego oraz „Żydowska ulica” Izabeli Szafrańskiej. Po godz. 21.00 na placu synagogalnym rozpocznie się Szabaton na Solnej, czyli potańcówka bałkańska z zespołem BUM BUM ORKeSTAR.

W sobotę, 21 września w ramach spotkań z prawosławiem zaplanowano m.in. o godz. 10.30 warsztaty pod hasłem „Języki pogranicza – spotkanie z językiem starocerkiewnym oraz nadbużańską gwarą chachłacką”, które poprowadzi prof. Feliks Czyżewski i prof. Stanisław Baj. A wieczorem o godz. 20.30 na placu synagogalnym organizatorzy zapraszają na Koncertową Noc Bardów pod dyr. Janusza Kasprowicza z udziałem Lecha Dyblika, Mirosława Czyżykiewicza i Witolda Cisło, Jacka Bończyka, Trzeciego Oddechu Kaczuchy, Kuby Blokesza, Janusza Kasprowicza i Stanisława Marinczenko, którą poprowadzi znany słuchaczom radiowej Trójki dziennikarz Piotr Sztompke.

W niedzielę, 22 września szczególnie polecamy o godz. 20.00 na placu synagogalnym koncert piosenek Leonarda Cohena w wykonaniu Natalii Kukulskiej, Anity Lipnickiej i Barbary Wrońskiej „Cohen i Kobiety kameralnie”.

Festiwalowi Trzech Kultur towarzyszyć będzie szereg innych atrakcji: Jarmark Festiwalowy – wśród ginących rzemiosł, Jarmark Sztuk Nieuchwytnych – spotkania z tradycją niematerialną Polesia Zachodniego, Kolorowe Jarmarki – animacje Teatru Gry Wstępnej, instalacja artystyczna „Lampiony” Jarosława Koziary, KloszArt na Solnej – instalacja świetlna na deptaku, MPK Włodawa, czyli Miejski Przystanek Kultura – przejazd przez miasto z przewodnikiem, Festiwalowy Dar Serca – akcja oddawania krwi.

Szczegółowy program na stronie Muzeum–Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *