Home Kultura Sobótkowe harce do białego rana
Sobótkowe harce do białego rana

Sobótkowe harce do białego rana

0

Zbliża się czas przesilenia letniego i najkrótsza noc w roku. Na najbardziej klimatyczną sobótkę na Lubelszczyźnie – Palinockę pod Światowidem, w sobotę, 15 czerwca, od godz. 15.00 do Zaułku Nadrzecznego w Krasnymstawie zapraszają Stowarzyszenie Pod Napięciem i Krasnostawski Dom Kultury. Jak co roku zapłoną ogniska, przy których będzie się można bawić do białego rana. Wstęp bezpłatny.

Przybywających powita Światowid, a drogę wskażą Świetla! Nie obędzie się bez puszczania wianków i wspólnych poszukiwań kwiatu paproci. W programie przeróżne harce – koncerty, tańce przy bębnach, fireshow, prezentacje przygotowane przez Drużynę Grodów Czerwieńskich (polowanie na borsuka, skoki przez ognisko, rzucanie podkową, konkurs z trombitą), widowiska obrzędowe (rozpalanie ognia, puszczanie wianków, mit o Ognistym Ptaku, słowiańskie wróżby, kraina Światowida), huśtawki Dobrochoczego i kurs wyplatania wianków.

Na dużej scenie zagrają Sosnowski i Joryj Kłoc, a na małej Kumpel Blues. Imprezie towarzyszyć będą liczne konkursy dla śmiałków, wykłady i prezentacje (kulinarne, rzeźbiarskie, plastyczne, taneczne, teatralne i wokalne) oraz zlokalizowane w uliczce kupieckiej stoiska m. in. z przysmakami przyrządzonymi wedle słowiańskich receptur, wytworami lokalnego rękodzieła, ozdobami i sobótkowymi pamiątkami, wyrobami wikliniarskimi oraz pokazami sztuki kowalskiej i garncarskiej.

W związku z obchodzonymi w 2019 roku przez Krasnystaw 625. urodzinami motywem przewodnim tegorocznej sobótki będzie legenda o założycielu miasta Szczeku. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna 2019”.

REDAKCJA Redakcja wirtualnychelm.pl pracuje codziennie, aby dostarczyć Ci ciekawe i przydatne treści. Naszym najlepszym wynagrodzeniem jest Twoje zaangażowanie – udostępniaj proszę nasze teksty na Facebooku i buduj z nami społeczność wirtualnego Chełma!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *